Wybór oświetlenia jest kluczowym etapem urządzania wnętrz. To w końcu od niego zależy, co i w jakim stopniu będziemy widzieć, a także to, jaki nastrój zostanie stworzony. Często przeraża nas ilość dostępnych opcji i wariantów do wyboru, przez co nie wiemy co kupić. Finalnie decydujemy się na coś, co pod wpływem impulsu uznamy za atrakcyjne. Poznaj 5 błędów, które są najczęściej popełniane podczas wyboru oświetlenia i nie daj się im złapać!
#1 Kierowanie się upodobaniami, a nie rzeczywistymi potrzebami podczas wyboru oświetlenia
Każdy z nas był kiedyś w sytuacji, gdy po wejściu do sklepu oniemiał z zachwytu lub wręcz przeciwnie – został przytłoczony ilością dostępnych przedmiotów. Obie te sytuacje wywołują skrajne emocje, które podczas podejmowania ważnych decyzji nie są mile widziane. Udając się do sklepu celem wyboru i zakupu oświetlenia do danego wnętrza, trzeba podejść do tego na spokojnie. Przed zakupami warto:
- przemyśleć dokładnie, co w danym wnętrzu będzie przydatne i na co się zdecydować – lampy sufitowe, kinkiety, stojące lampki, a może plafony? Pomyśl, co może okazać się rzeczywiście potrzebne w konkretnym pomieszczeniu, w przeciwnym razie w sklepie wszystko wyda Ci się najlepszym wariantem i ciężko będzie podjąć decyzję;
- przejrzeć katalogi – te klasyczne, papierowe lub internetowe, ponieważ często można w nich znaleźć ciekawe inspiracje, które łatwo odwzorować we własnym pokoju;
- popytać znajomych, co u nich sprawdza się najlepiej – dzięki temu dowiesz się, co w praktyce, podczas użytkowania jest równie fajne, jak na sklepowej wystawce.
Nie stosując się tych zasad lub działając przeciwnie do nich, ryzyko popełnienia błędów przy wyborze oświetlenia będzie zdecydowanie większe.
#2 Brak ładu w wystroju pomieszczenia – niedopasowanie stylu oświetlenia do wnętrza
Wspomniany błąd przy wyborze oświetlenia nie będzie dotyczył wszystkich osób. Niektórzy nie przywiązują znacznej uwagi do tego, czy w ich wnętrzu panuje dekoratorski ład, czy może przeciwnie – artystyczny mish-mash. Jeśli jednak należysz do grupy, która ceni sobie trzymanie się jednego, określonego stylu, to przemyśl dokładnie kwestię oświetlenia. Zastanów się, jakie są cechy charakterystyczne Twojego pomieszczenia. Czasami może to być określony kolor, innym razem motyw przewodni, a w jeszcze innym przypadku – konkretny styl wnętrzarski. Kiedy zdecydowałeś się np. na loftowe wnętrze, wówczas nie kupuj klasycznych, eleganckich kinkietów. Wybierz raczej te przypominające zwykłą żarówkę Edisona – takie rozwiązanie sprawdzi się zdecydowanie lepiej.
#3 Więcej mniejszych czy mniej większych – brak umiaru w wielkości lub ilości źródeł światła
Brak umiaru jest jedną z najgorszych przypadłości towarzyszących nam w życiu codziennym. Często dopada nas również podczas urządzania wnętrz i jest to największy błąd przy wyborze oświetlenia. Co ważne, spotyka to głównie posiadaczy małych wnętrz, którzy wszystkie źródła światła, które im się spodobały, chcą „upchnąć” na tej niewielkiej powierzchni. Wybór zbyt dużego oświetlenia również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ swoim potężnym wyglądem może ono przytłoczyć całe wnętrze. Ani jeden, ani drugi wariant nie sprawdzi się dobrze. Kluczem jest zachowanie umiaru i dostosowanie swojego wyboru to wielkości danego pomieszczenia.
#4 Źle dobrane żarówki błędem przy wyborze oświetlenia
Mówiąc źle dobrane żarówki, mamy na myśli takie, które w danym pomieszczeniu świecą zbyt mocno lub przeciwnie – nie oświetlają go wystarczająco. Nawet najładniejsze żyrandole, lampki czy kinkiety nie będą spełniały swoich podstawowych zadań, gdy zamontowane w nich żarówki nie dadzą odpowiedniej ilości światła. Zapotrzebowanie na to jest natomiast kwestią indywidualną, zależną przede wszystkim od wielkości danego pomieszczenia oraz od tego, ile źródeł światła się w nim znajduje.
#5 Zbyt białe lub za zółte – błąd podczas wybierania barwy światła do pomieszczenia
Na etapie urządzania, każdy wnętrze „dostaje” swoją rolę. Jedno pomieszczenie ma być salonem, drugie gabinetem, trzecie sypialnią itd. Wiedząc to wszystko, powinniśmy dobierać oświetlenie z myślą o funkcjach, jakie dane pomieszczenie będzie musiało spełniać. W miejscach przeznaczonych do odpoczynku, takich jak sypialnia czy pokój dzienny, lepiej wybrać ciepłą barwę światła. Umożliwi ona komfortowe zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Kiedy jednak stajemy przed wyborem oświetlenia do kuchni czy gabinetu, lepszą opcją będą żarówki dające światło zimne. To bowiem sprawi, że lepiej się skoncentrujemy, dzięki czemu praca będzie szła szybciej i sprawniej.
Najnowsze komentarze