Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego nie należy do najłatwiejszych i rzeczywiście może spędzać rodzicom sen z powiek. Warto wiedzieć, że oświetlenie powinno być planowane przede wszystkim biorąc pod uwagę wiek dziecka. Potrzeby niemowlęcia różnią się od potrzeb kilkulatka czy dziecka w wieku szkolnym. W związku z tym, to co na co trzeba postawić akcent w oświetleniu, będzie w dużym stopniu uzależnione od tego, ile lat (lub miesięcy) ma nasza pociecha. Przedstawiamy 5 pomysłów na oświetlenie pokoju dziecięcego!

#1 Pomysł na oświetlenie pokoju dla niemowlęcia

Narodziny dziecka zmieniają dotychczasowe życie o 180 stopni i wymagają wielu przygotowań. W tym ferworze zmian świeżo upieczeni rodzice często zapominają o tym, jak ogromne znaczenie ma odpowiednie oświetlenie pokoju dla niemowlaka. Choć może się wydawać, że w sprawowaniu opieki nad kilkutygodniowym dzieckiem pomoże nam intensywne oświetlenie, to jest to bardzo złudne przekonanie. Pamiętajmy o tym, że niemowlę większość czasu spędza leżąc, patrząc przy tym w górę. Jeśli zainstalujemy w jego pokoju mocne, na przykład halogenowe światło, zafundujemy mu nieprzyjemny efekt olśnienia. A stąd tylko krok do podrażnienia wrażliwych oczu dziecka i wywołania płaczu. Aby temu zapobiec, najlepiej wybierać lampy sufitowe z przysłonami, które rozpraszają światło. Dobrym pomysłem jest ponadto zainstalowanie włączników ze ściemniaczem – w ten sposób będziemy mogli dowolnie manipulować natężeniem światła. 

#2 Oświetlenie dodatkowe w pokoju dla niemowlaka

Warto również wspomóc się dodatkowymi źródłami światła. Jeśli Twoje niemowlę jest szczególnie wrażliwe na światło lamp sufitowych, to świetnym rozwiązaniem będzie zamontowanie kinkietów klasycznych. Ponadto, taka opcja okaże się komfortowa dla samych rodziców – kiedy w nocy dziecko obudzi ich płaczem, wzrok szybciej przyzwyczai się do delikatnego światła kinkietu niż oświetlenia sufitowego. Lampy ścienne możemy dodatkowo zainstalować w sąsiedztwie fotelu przeznaczonego do karmienia oraz przewijaka. Poza tym rodzice powinni zwrócić uwagę na to, aby wybierać źródła światła o ciepłej barwie – pomogą one dziecku się wyciszyć i będą miały pozytywny wpływ na jego komfort. 

#3 Pomysł na oświetlenie pokoju dla kilkulatka

Kiedy nasze dziecko podrośnie, musimy zadbać o takie oświetlenie, które nie tylko uprzyjemni mu codzienne zabawy, ale również da mu poczucie bezpieczeństwa. Na przykład ciężka lampa stojąca nie będzie dobrym wyborem – dziecko w trakcie zabawy może ją potrącić i zrobić sobie krzywdę. Warto postawić na lampki ścienne, na przykład z bajkowymi motywami lub w kształcie motyla, chmurki czy słońca. Takie rozwiązanie pobudzi wyobraźnię dziecka i wprowadzi do pokoju przytulny klimat. Doskonałym pomysłem będzie również kinkiet – oświetli przestrzeń do zabawy, a przy tym nie ma ryzyka, że dziecko zrzuci go na siebie. Niezbędną rzeczą w pokoju kilkulatka jest ponadto lampka nocna – przyda się podczas wieczornego czytania bajek dziecku. Co więcej, taki element oświetlenia będzie zbawienny, kiedy nasze dziecko boi się zasnąć przy zgaszonym świetle. Możemy również zainwestować w lampkę z czujnikiem – zapali się, gdy nasze dziecko wybudzi się w środku nocy i zgaśnie niedługo po jego zaśnięciu. Zdecydowanie ułatwi to na przykład wieczorną wędrówkę do toalety, gdyż dziecko będzie mogło podjąć ją bez lęku.

#4 Pomysł na oświetlenie pokoju dla dziecka w wieku szkolnym

Kiedy nasze dziecko rozpoczyna edukację, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie jego pokoju. Po pierwsze, trzeba pamiętać o tym, że z chwilą pójścia naszej pociechy do szkoły, znacznie przybywa jej obowiązków. W związku z tym, dobrym pomysłem jest podzielenie za pomocą oświetlenia pokoju dziecka na odrębne strefy: do nauki oraz zabawy i odpoczynku. W ten sposób pomożemy mu oddzielić życie szkolne od rozrywek, co będzie wpływało pozytywnie na jego komfort. Warto wówczas zadbać o porządną lampkę biurową dla dziecka – radzimy wybrać taką, która daje bardziej chłodne światło, zbliżone do dziennego. Ułatwi to naszej pociesze koncentrację podczas odrabiania pracy domowej i nauki. Najlepszym wyjściem będzie lampka z regulowanym ramieniem – dziecko będzie mogło ustawić kąt padania światła wedle swoich preferencji. 

#5 Jak oświetlić przestrzeń do zabawy i relaksu w pokoju dziecięcym? 

W strefie zabawy warto zainstalować źródła światła o ciepłej tonacji. Mogą to być na przykład lampy wiszące z kolorowymi abażurami. Niepowtarzalny klimat w pokoju dziecka możemy stworzyć również za pomocą ozdobnych światełek – dobrze sprawdzą się tutaj lampki ledowe. Umieśćmy je choćby w pobliżu półek z zabawkami. Jeśli nasza pociecha jest molem książkowym, przygotujmy jej przytulny kącik czytelniczy. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie nad fotelem do czytania plafonu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie błędy są popełniane najczęściej przy wyborze oświetlenia
5 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze oświetlenia

Zamknij