Światło to stały element, wśród którego funkcjonuje człowiek. Za dnia towarzyszy mu światło słoneczne, natomiast wieczorami światło sztuczne. Okres jesienno-zimowy, gdzie dzień jest krótszy, a noc dłuższa, przyznajmy sobie szczerze, nie należy do tych najpozytywniejszych, jeżeli chodzi o dobre samopoczucie. Jest to sezon, podczas którego korzystamy więcej ze światła sztucznego, i mało kto wie, że źle dobrana lampa może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Dowiedz się, jaki wpływ dla zdrowia może mieć niewłaściwe oświetlenie w Twoim domu.

Wpływ oświetlenia na organizm człowieka

Ewolucja sztucznego światła na ziemi jest bardzo długa – od lampy naftowej po te elektryczne. Ich rozwój w aranżacji wnętrz nieustannie postępuje, a wszystko po to, by dostosować się do najnowszych standardów i wymagań każdego z nas. Lampy wiszące, stojące, nocne czy biurkowe goszczą w naszych domach i wspomagają nas swoim blaskiem w codziennym funkcjonowaniu. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że sztuczne oświetlenie, z jakiego korzystamy, może nam bardzo zaszkodzić. Dlaczego tak się dzieje? Otóż barwę światła dzielimy na zimną, neutralną i ciepłą. Odpowiednio dobrana pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i daje energię do działania. Źle dobrana pogarsza nastrój, dekoncentruje, zbytnio pobudza lub usypia i powoduje szereg innych, ale poważnych powikłań. 

Chroniczne zmęczenie

Zmęczenie w organizmie człowieka może pojawić się wskutek mniejszej ilości światła słonecznego w okresie zimowym. Ciemne na zewnątrz poranki bywają ciężkie przez brak naturalnej, pobudzającej barwy oświetlenia, pomagającej wstać z łóżka. Zmęczenie spowodowane zbyt mocnym światłem może stać się utrudnieniem podczas wykonywania zadań w naszej pracy, w której spędzamy tę obdarzoną światłem słonecznym porę dnia. Bez zaopatrzenia się w domu w światło o odpowiedniej barwie, nasze zmęczenie może tylko ewoluować.

Pogorszenie narządu wzroku i bóle głowy

Światło sztuczne, z którego korzystamy podczas pracy przy biurku w jesienno-zimowe długie wieczory, przeważnie jest umiejscowione obok nas, pod postacią lampki biurkowej. W związku z tym ta o źle dobranej żarówce nieodpowiadającej naturalnemu światłu dziennemu przyczynia się do pogorszenia wzroku, wysychania spojówek, świądu na powiekach i przewlekłych bólów głowy.

Zaburzenia snu i problemy z koncentracją

Nieodpowiednie oświetlenie sztucznym światłem w sypialni przyczynia się do problemów z zaśnięciem. Wskutek czego na następny dzień potrafimy być zdekoncentrowani i oczywiście niewyspani. Warto wiedzieć, że spanie w oświetlonym pokoju również skraca sen. Najlepszą barwą światła dla sypialni jest ta ciepła, która wspomaga w wyciszaniu organizmu, kiedy przygotowujemy się do snu. 

Spadek energii

Niewłaściwe rozmieszczenie światła o złej barwie sprawia, że jesteśmy bez energii. To z kolei może prowadzić do uciążliwych wahań emocjonalnych. Nawet wieczorny odpoczynek w salonie może mieć odwrotny skutek do zamierzonego.

Zły nastrój

Źle dobrane oświetlenie w domu jest w stanie wprowadzać nas w zły nastrój. Zwłaszcza wtedy, kiedy większość czasu spędzimy podczas wykonywania jakiejś czynności przy nieodpowiednim świetle.

Odpowiednie oświetlenie dla wnętrza domu

Nie musi kosztować Cię majątek wymiany złego oświetlenia na właściwe. Głównie, wystarczy, że zaopatrzysz się i wymienisz stare żarówki na nowe o odpowiedniej mocy i barwie dla danego wnętrza. Dla sypialni rekomendowana jest kolorystyka miękkiego, ciepłego światła 2700-3500 K. W salonie przyda się żarówka w barwach od 3000 – 4000 K w zależności od aranżacji wnętrza. Gabinet, w którym pracujemy i rozwijamy zainteresowania, powinien posiadać 6000 K. Kuchnia i łazienka skupia się na chłodniejszych tonach 4600 – 6000 K.

Niewłaściwe oświetlenie implikacją dla zdrowia człowieka

Podczas sezonu jesienno-zimowego notorycznie słyszymy, że ktoś czuje się bez sił. Nic dziwnego, gdyż niewłaściwe oświetlenie, w którym przebywamy, znacząco odbija się na naszym zdrowiu. Wady wzroku, bezsenność czy zmęczenie to tylko namiastka tego, co dzieje się w naszym ciele. W konsekwencji prowadzi to do gorszych chorób, jak np. zaburzenia metabolizmu. Dlatego też aspekt oświetlenia podczas aranżacji domu nie powinien być lekceważony. Aby lampy w domu spełniały swoją funkcję jak należy, warto też pomyśleć o rozwiązaniu, jakim jest żarówka LED z możliwością ściemniacza. Taka opcja daje m.in. możliwość dostosowywania natężenia oświetlenia, dzięki której dopasujesz światło do sprzyjających Tobie warunków i tym sposobem zaoszczędzisz na zakupie nowych lamp.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie są sposoby na oświetlenie garderoby?
Efektywne sposoby na oświetlenie garderoby

Zamknij