Oświetlenie sufitowe niezależnie od pomieszczenia, w którym je stosujemy, powinno być podstawą dobrze oświetlonego wnętrza. Ono jest odpowiedzialne za rozproszone oświetlenie najlepsze dla naszych oczu i samopoczucia. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych modeli lamp sufitowych, warto dowiedzieć się, czym się pomiędzy sobą różnią i gdzie najlepiej je zastosować. Zapraszamy do lektury poradnika zakupowego, w którym odpowiemy na wszelkie wątpliwości, mogące pojawić się przed wyborem oświetlenia sufitowego.

Czym charakteryzuje się funkcjonalne oświetlenie sufitowe?

Oświetlenie sufitowe może przybierać różne formy. Niezależnie jednak od rodzaju lamp, jest kilka cech wspólnych, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem tego typu oświetlenia. Zacznijmy od tego, że możemy wyróżnić lampy sufitowe obrotowe i stacjonarne. Drugie będą dawały nam światło jedynie w jednym, określonym kierunku. Obrotowe z kolei pozwalają na zmianę kierunku czy kąta padania światła, co sprawia, że taka lampa będzie bardziej wszechstronna. Pozostałe warte uwagi cechy lamp sufitowych:

  • możliwość regulacji wysokości/ długości lampy (nie występuje we wszystkich modelach);
  • możliwość zmiany źródła światła oraz wyboru żarówek klasycznych, LED i dekoracyjnych;
  • łatwość montażu;
  • możliwość różnego ułożenia ramion lampy (nie we wszystkich modelach);
  • są łatwe do utrzymania w czystości, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, by pozbyć się nadmiaru kurzu;
  • są bezpieczne w użytkowaniu, ze względu na umieszczenie pod sufitem nie ma możliwości, by ją stłuc czy się o nią oparzyć;
  • będą energooszczędne, jeśli zamontujemy w nich żarówki LED;
  • bogaty wybór lamp sufitowych pozwala łatwo wpasować je w każde wnętrze;
  • współpracują z innymi urządzeniami, np. ściemniaczami, dzięki temu możemy zmieniać ustawienia natężenia światła;
  • są wielofunkcyjne – mogą być zarówno ogólnym oświetleniem, jak i punktowym.

Jakie rodzaje lamp możemy wykorzystać w oświetleniu sufitowym?

Okazuje się, że oświetlenie sufitowe to nie tylko klasyczne żyrandole. Ilość rodzajów i modeli dostępnych na rynku jest bardzo duża. Oto najchętniej wybierane:

Lampy wiszące

Najczęściej wybieranym rodzajem oświetlenia sufitowego są lampy wiszące. Zazwyczaj posiadają regulację długości, dzięki czemu możemy dopasować ją do naszych potrzeb oraz wysokości wnętrza. Lampy wiszące są rozwiązaniem uniwersalnym, można je umieszczać zarówno w centrum wnętrza, jak i w konkretnych miejscach, wszędzie tam, gdzie jest potrzeba, np. nad stołem, nad kanapą, nad wyspą kuchenną. Co więcej, lampy wiszące dostępne są w wielu stylach, kolorach, wielkościach. Lampy sufitowe dziecięce nie bez powodu stanowią tez najpopularniejszy typ oświetlenia do pokoju malucha, w którym każdy rodzaj wyposażenia narażony jest na ciekawość małego człowieka.

Żyrandole

Kolejnym rodzajem oświetlenia sufitowego są żyrandole. Zazwyczaj kojarzymy je z modelami klasycznymi i retro. Jednak nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem żyrandoli w wersji bardziej nowoczesnej. Czym różnią się żyrandole od lamp wiszących? Zazwyczaj najważniejszą różnicą jest budowa i kształt. Żyrandole wyróżniają sztywne ramiona i brak możliwości ich regulacji. Lampy wiszące są również zazwyczaj dłuższe i pozwalają na umieszczenie źródła światła niżej.

Plafony

Plafony to rodzaj oświetlenia sufitowego zdecydowanie krótszego i osadzonego bliżej sufitu. Mogą występować w wersji pojedynczych kloszy, ale również jako kilka regulowanych ramion z kloszami. Plafony są chętnie wybieranym modelem lamp do łazienek, kuchni oraz salonów i pokojów dziecięcych. Jednak nie ma przeszkód, by zastosować je w każdym typie pomieszczenia.

Reflektory sufitowe i spoty

Reflektory oraz spoty sufitowe to rodzaj lamp sprawdzających się najlepiej w sypialni czy pokojach z podwieszanym sufitem. Zaletą reflektorów jest możliwość precyzyjnego stosowania do punktowego oświetlania. Warto po nie sięgnąć, gdy chcemy np. oświetlić obrazy, plakaty czy inne ścienne ozdoby. Część modeli reflektorów czy spotów sufitowych posiada regulację, dzięki łatwo dopasujemy je do aktualnych potrzeb.

Lampy natynkowe i podtynkowe

Mniej popularnymi modelami lamp sufitowych są te podtynkowe i natynkowe. Podtynkowe lampy zazwyczaj montowane są w sufitach podwieszanych. Z kolei natynkowe możemy stosować w dowolnym pomieszczeniu i przy klasycznych sufitach. Co ważne, zazwyczaj te modele nie posiadają opcji regulacji kierunku padania światła.

Do czego można wykorzystać lampy sufitowe?

Możliwości zastosowania lamp sufitowych jest wiele. Podstawową jest zapewnienie w dowolnym wnętrzu ogólnego, górnego oświetlenia. Ze względu na ułożenie dają nam rozproszone światło, zapewniające możliwość bezpiecznego korzystania z pomieszczenia o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo jednak oświetlenie sufitowe może bardzo dobrze sprawdzić się jako oświetlenie punktowe. Nie w każdej sytuacji jednak będzie w pełni wystarczające, może się okazać, że konieczne będzie połączenie oświetlenia sufitowego z lampami stojącymi lub kinkietami.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak funkcjonalnie i bezpiecznie oświetlić poddasze?
Jak oświetlić poddasze, by było funkcjonalne i bezpieczne dla oczu?

Zamknij