Pokój dzienny dla każdego z nas stanowi miejsce wyciszenia i odpoczynku po długim i ciężkim dniu. Czas spędzany w salonie najczęściej poświęcamy na relaks, a do tego potrzebne nam są odpowiednie warunki. Wydawać by się mogło, że wygodna kanapa bądź fotel to podstawa udanego wypoczynku. Zapominamy jednak o tym, jak duży wpływ na nasze samopoczucie ma sztuczne światło. Odpowiednio dobrana barwa oświetlenia nie tylko wpłynie na nasz nastrój, ale także nada klimatu całemu pomieszczeniu. Białą czy żółtą – jaką barwę żarówki wybrać do salonu?

Czym jest temperatura barwowa i jak ją określić?

Temperatura barwowa to określenie, jakim posługujemy się w odniesieniu do tego, jak ciepłe jest światło żarówki. Wyraża się ją w Kelwinach (K). Im niższa temperatura, tym światło jest cieplejsze i odwrotnie – im wyższa, tym zimniejsze. Temperaturę barwową określa się za pomocą trzech wartości – ciepłej, neutralnej i zimnej. Ciepła mieści się w przedziale 2000–3000 K, neutralna 3500–4500 K, a zimna od 5000 K w górę. Każda z nich inaczej wpływa na nasze oczy, dlatego barwę żarówki do danego pomieszczenia należy dobierać z myślą o aktywności, którą będziemy w nim wykonywać. 

Jak barwa światła wpływa na nastrój?

Każdego dnia, a szczególnie w miesiącach jesienno–zimowych, dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach doświetlanych światłem sztucznym. Za jego pomocą możemy wprowadzić się w nastrój sprzyjający podejmowaniu aktywności, bądź zniechęcający do niej. To, jakiego koloru żarówkę powinniśmy wybrać do danego pomieszczenia, zależy od jego przeznaczenia i wykonywanych w nim przez nas czynności

Przytulne wnętrze, sprzyjające relaksowi i rozluźnieniu, uzyskamy za pomocą ciepłej temperatury barwowej żarówki. Taka barwa żarówka sprawdzi się więc w strefie relaksu i odpoczynku, jaką jest salon. Z kolei zimne oświetlenie sprzyja koncentracji i pozwala się skupić na wykonywanych zadaniach. Dzięki zimnej barwie wnętrze wygląda nowocześnie i czysto. Poleca się ją do pomieszczeń, w których pracujemy.

Jakie są funkcje oświetlenia w pokoju dziennym?

W wielu domach salon stanowi największe pomieszczenie, dlatego często dzieli się go na strefy: 

  • odpoczynku – jest to najczęściej kanapa postawiona przed telewizorem, gdzie oddajemy się relaksowi. Tę strefę oświetla lampa zawieszona na suficie.
  • czytania – to fotel postawiony w kącie pomieszczenia, gdzie oddajemy się lekturze. Oświetlamy go dodatkową lampą – stołową lub podłogową.
  • pracy – tę strefę w salonie aranżuje się głównie w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Miejsce przeznaczone do wykonywania obowiązków zawodowych doświetlamy za pomocą kinkietów na wysięgniku bądź lampek nocnych.

Nasze potrzeby związane z oświetleniem salonu będą różne w zależności od tego, na jak wiele stref podzieliliśmy nasz salon

Oświetlenie a aranżacja wnętrza w salonie

Barwa światła wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na postrzeganie przez nas kolorów. Jeżeli nasz salon urządzony jest w stylu skandynawskim, w którym dominują ciepłe bądź neutralne barwy, starajmy się, by kolor żarówki podkreślał przytulny klimat pomieszczenia. Postawmy na ciepłe bądź neutralne światło, przypominające światło dzienne. 

We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym bądź industrialnym idealnie sprawdzi się światło chłodne. Będzie stanowić dopełnienie surowo i minimalistycznie zaaranżowanego pomieszczenia. Zwróćmy jednak uwagę na to, że na dłuższą metę zimna barwa żarówki nie sprzyja relaksowi. Chcąc zachować równowagę pomiędzy chęcią odprężenia się w pokoju dziennym, a potrzebą zachowania spójności w aranżacji, polecamy wybór żarówek o temperaturze barwowej wynoszącej maksymalnie 5000 K.

 

sven brandsma GZ5cKOgeIB0 unsplash 300x215 Białe czy żółte – jakie światło będzie najlepsze do pokoju dziennego?

 

Białe czy żółte – jakie światło wybrać do salonu?

W salonie chcemy przede wszystkim odpocząć, dlatego nasze główne źródło światła, bez względu na to, czy jest nim wisząca lampa czy może ścienne kinkiety, powinno emitować światło o jak najcieplejszej barwie. Nie będzie męczyć oczu, a dodatkowo zbuduje przytulną atmosferę w naszym wnętrzu. Najlepiej sprawdzą się żarówki o temperaturze barwowej mieszczącej się w przedziale 2500–3000 K.

Strefy, w których czytamy książki bądź pracujemy, powinniśmy doświetlać dodatkowymi lampami. Na naszą koncentrację pozytywnie wpłynie światło o barwie zbliżonej do zimnej. Pozwoli nam skupić wzrok na wykonywanym zadaniu lub czytanych stronach. Z myślą o tych strefach w salonie wybierajmy żarówki, których temperatura barwowa wynosi od 4500 K do 6000 K

Nie bójmy się dobierać żarówek o różnej temperaturze do jednego wnętrza. Pozwoli nam to zorganizować sobie strefy, w których będziemy wykonywać różne aktywności, dbając przy tym o zdrowie i komfort naszych oczu.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 1; Średnia ocena: 1 ]