Zdrowy sen jest kluczowy dla zdrowia. To właśnie dzięki niemu mamy energię na cały dzień, zwalczamy przeziębienie, regenerujemy się po wysiłku, a także zachowujemy smukłą sylwetkę. Jednak nie każdy wie, że do wysypiania się potrzebne jest zachowywanie tak zwanej higieny snu. Należy do niej między innymi odpowiednie oświetlenie sypialni. Oto kilka porad, dzięki którym odzyskasz zdrowy sen, a po nocy poczujesz się naprawdę wypoczęty. Zapraszamy do lektury.

Sztuczne światło a nasze zdrowie

Naturalne światło jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Pozwala zachować dobre samopoczucie, utrzymać właściwy rytm dnia, a także bierze udział w syntezie witaminy D. Co prawda sztuczne światło nie ma na nas aż tak wielkiego wpływu, jednak również w dużej mierze oddziałuje na mózg, co przekłada się na zmianę funkcjonowania organizmu w ciągu doby. Oświetlenie może być dla nas sygnałem zachęcającym do relaksu, czy wręcz przeciwnie, pobudzenia i zwiększonego skupienia.

Jakie żarówki dobrać do sypialni?

Sypialnia jest miejscem, w którym wypoczywamy i szykujemy się do snu. Powinna kojarzyć się z relaksem. Dlatego zaleca się, aby w miarę możliwości ograniczyć w niej inne aktywności. Warto też wprowadzić kilka zmian zniechęcających nas do pracy w łóżku. Dobrym pomysłem jest pozbycie się większości mebli, które nie kojarzą się z sypialnią i przygaszenie oświetlenia. Postawmy na żarówki o ciepłej barwie i małej mocy, co będzie kojarzyć się z zachodzącym słońcem. Organizm nam za to podziękuje.

Ciepłe czy zimne? Prawidłowe oświetlenie sypialni

Prawidłowe oświetlenie sypialni powinno przypominać wieczorne światło. Świetnie sprawdzą się ciepłe LEDy, które wpłyną pozytywnie nie tylko na nasz sen, ale także portfel. Unikajmy zimnych lampek, ponieważ taka temperatura barwowa pobudza i może opóźnić sen. W miarę możliwości nie korzystajmy w sypialni ze smartfonów i komputerów, a jeśli musimy, to ustawmy ich ekrany w tryb nocny, który ma cieplejsze światło i nie męczy wzroku.

Pamiętajmy również, że warto zainwestować w kilka źródeł światła. Osobno oświetlmy okolice łóżka, telewizora i drzwi, do tego nie zapomnijmy o głównej lampie, która przyda się podczas sprzątania i innych czynności tego typu.

LEDy do sypialni – zdrowie i ekologia w jednej lampce

Od jakiegoś czasu coraz popularniejsze stają się LEDy. Prawdopodobnie obecne są teraz w prawie każdym mieszkaniu. Co prawda ich cena jest znacznie wyższa niż klasycznych żarówek, jednak opłacalność eksploatacji wygrywa – w perspektywie rocznej oszczędności są znaczne i trudno je bagatelizować. LEDy mają również inną przewagę. Są znacznie mniejsze i nie wydzielają ciepła, co pozwala montować je w wielu miejscach, gdzie do tej pory nie było to możliwe. Świetnym przykładem są listwy LED, które mogą stworzyć klimatyczną oprawę naszego łóżka, albo oświetlić kącik telewizyjny, co znacznie zmniejszy zmęczenie oczu podczas nocnych maratonów z serialami.

oswietlenie sypialni 200x300 Chcesz lepiej spać? Poznaj kilka sposobów na zdrowe oświetlenie sypialni

Telewizor w sypialni? Nie oglądaj po ciemku

Jeśli w naszej sypialni jest telewizor, to nie zapominajmy, że oglądanie go w ciemności niekorzystnie wpływa na wzrok. Oprócz włączonego ekranu w pokoju powinno być obecne także inne źródło światła. Może to być mała lampa stołowa z ciepłą żarówką, listwa LED albo nieco większa lampa podłogowa, którą ustawimy w takim miejscu, aby telewizor nie odbijał jej światła. Montaż dodatkowego oświetlenia w sypialni sprawi, że zaśniemy z przyjemnością, a piasek w oczach już nigdy nie będzie naszym problemem.

Stylowo czy zdrowo? Kilka źródeł światła w sypialni

Skoro w sypialni powinna panować przyjemna atmosfera, która skłania do odpoczynku, to jakie lampy wybrać? Świetnym wyborem będzie komplet lamp o różnym zastosowaniu. Najlepiej, jeśli główne źródło światła jest jasne, ponieważ będziemy z niego korzystać tylko w specjalnych okolicznościach – porządkowanie, układanie przedmiotów na półkach lub odświeżenie pościeli.

Ilość dodatkowego oświetlenia powinna być podyktowana przez czynności, jakie najczęściej wykonujemy w sypialni. Na przykład, jeśli często czytamy i do tego posiadamy w sypialni telewizor, to już powinno być dla nas sygnałem, żeby zakupić 2 lampki – jedna doświetlająca łóżko, a druga tworząca tło podczas seansów filmowych. Pamiętajmy także o właściwej jasności i temperaturze żarówek.

Śpij lepiej dzięki prawidłowemu oświetleniu w sypialni – podsumowanie

Na zakończenie kilka słów podsumowania. Sen jest bardzo ważny dla naszego ciała, to właśnie w tym czasie dochodzi do regeneracji. Aby zachować prawidłową higienę snu, powinniśmy wprowadzić w życie kilka zmian, które pozwolą kojarzyć pomieszczenie tylko z odpoczynkiem. Jedną z nich jest zmiana barwy i natężenia oświetlenia. Dobrym pomysłem mogą okazać się inteligentne żarówki z regulacją lub lampy z wieloma przełącznikami, które pozwolą na kilka dodatkowych opcji oświetleniowych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]