Niebieskie światło stało się ostatnio modnym tematem. Zawdzięczamy to jego ciemnej stronie, czyli szkodliwemu wpływowi na nasze oczy. Jak to możliwe, skoro żarówki i urządzenia świecące w tej barwie towarzyszą nam praktycznie przez cały dzień?

W artykule przyjrzymy się bliżej typom światła i temu, jakie urządzenia mają negatywny wpływ na nasz organizm. Zapraszamy do lektury!

Czym jest niebieskie światło i jak wpływa na nasze zdrowie?

Niebieskie światło nie jest tylko sztucznym tworem. Emituje je również słońce, jednak nie jest to ilość, która wpływa na nas tak samo, jak światło pochodzące z wyświetlaczy. Co zmienia więc długotrwała ekspozycja? Otóż może ona powodować uszkodzenia wzroku, problemy z koncentracją, a nawet zaburzenia snu, co z kolei wpływa szerzej na ogólny stan zdrowia.

Dlaczego niebieskie światło jest szkodliwe? Prawdopodobnie przyczyną jest to, że znajduje się ono w spektrum ultrafioletu, które oddziałuje negatywnie na procesy metaboliczne zachodzące w komórkach. Powstaje wówczas zbyt dużo wolnych rodników, które nie tylko przyspieszają procesy starzenia, ale też uszkadzają komórki receptorowe siatkówki oka. A skąd suchość oczu i ich ogólne zmęczenie? Niebieskie światło sprawia, że nerwy wzrokowe pracują bardziej intensywnie, co skutkuje nieprzyjemnymi doznaniami.

Czy światło wpływa na sen?

Wiadomo, że światło wpływa na sen i jego jakość, jednak jak działa widmo niebieskie? W ciągu dnia w świetle naturalnym jest więcej niebieskiego, co sprawia, że mózg dostaje sygnał o byciu w trybie aktywności. Jeśli w domu wszystkie nasze żarówki świecą na niebiesko, a ponadto korzystamy z dużej ilości elektroniki, to nasz organizm nie może się wyciszyć i przygotować na nocną regenerację. W efekcie zaburzone zostaje wydzielanie hormonu, melatoniny. Jest on odpowiedzialny za właściwe przygotowanie organizmu do snu – obniża ciśnienie, poziom glukozy i temperaturę ciała.

smartfon emitujący światłem niebieskim

Jak ograniczyć niebieskie światło?

Problem szkodliwości niebieskiego światła został na tyle nagłośniony, że w większości urządzeń mamy możliwość zmiany trybu na nocny. Ogranicza on niebieskie widmo, zwiększa zaś żółtą dominantę. Niektóre aplikacje mają dodatkowo odwrócony kontrast, dzięki czemu urządzenie generuje mniej światła, na przykład białe tło zmienia się na czarne. Warto korzystać z tych technicznych udogodnień. Po kilku dniach zauważymy, że zasypia się nam o wiele łatwiej.

Jeśli możemy pozwolić sobie na ograniczenie elektroniki, to zróbmy to na 3 godziny przed snem. W tym czasie możemy wziąć relaksującą kąpiel, poczytać książkę, wykonać ćwiczenia relaksacyjne lub oddać się swojemu hobby. Wykluczenie bodźców utrudniających zasypianie określa się jako higiena snu i warto stosować się do niej każdego dnia.

Jak dbać o oczy podczas zwiększonej ekspozycji na światło niebieskie?

Najtrudniej mają pracownicy biurowi, ponieważ przez określoną część dnia korzystają z monitorów, o nie zawsze dobrych parametrach. Warto zadbać nie tylko o higienę snu, ale też wspierać wzrok na różne sposoby. Na komputerze zainstalujmy aplikację, która o określonej godzinie zabarwi nasz ekran na żółto. Wzrok bardzo szybko przyzwyczai się do tej zmiany i przestaniemy zauważać różnicę. Już po kilku dniach poczujemy, że wieczorem oczy nie są tak zmęczone, jak wcześniej.

Warto również wspierać organizm odpowiednią dietą. Najważniejsze składniki dla oczu to luteina, zeaksantyna i witamina A. Gdzie je znajdziemy? Duże ich ilości występują w zielonych warzywach, takich jak: brukselka, sałata, brokuły, jarmuż, groszek. W razie konieczności możemy skorzystać z odpowiednich suplementów i kropli do oczu.

Dbaj o wzrok każdego dnia

Dbanie o wzrok jest bardzo ważne. Jest on przecież niezastąpionym zmysłem, którego brak może wykluczyć z wielu przyjemności, a nawet życia społecznego. Pamiętajmy o prawidłowym doborze żarówek, kiedy decydujemy się na zakup nowego oświetlenia. Miejsca, w których odpoczywamy, powinny mieć zainstalowane żarówki o ciepłej dominancie. Miejmy także na uwadze jakość snu oraz sposób korzystania z komputera, tabletu i smartfona.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 6; Średnia ocena: 5 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
wnętrze apartamentu oświetlonego lampą
Jak barwa światła wpływa na charakter wnętrza?

Zamknij