Światło może całkowicie odmienić wnętrze. Dopasowanie odpowiedniej lampy i uzupełnienie jej o kilka klimatycznych drobiazgów sprawi, że pokój zacznie wyglądać jak po remoncie. Dodatkową motywacją na zmiany oświetlenia w mieszkaniu jest nieubłaganie zbliżający się koniec roku.

W artykule przybliżymy temat zabawy światłem i podpowiemy, jakie żarówki wybrać, żeby osiągnąć wymarzony klimat i szybko odmienić pomieszczenia. Zapraszamy do czytania!

Kelwin i światło — czy barwę oświetlenia da się kontrolować?

Od oświetlenia zależy nie tylko wygląd pomieszczenia, ale także nasze samopoczucie. Dlatego decyzja o barwie wybieranych żarówek nie powinna być pochopna. Zastanówmy się najpierw, co będziemy robić w konkretnym pomieszczeniu i o jakiej porze będziemy tam zazwyczaj przebywać.

Temperaturę barwową określa się Kelwinami, im ich więcej, tym chłodniejsza dominanta oświetlenia. Dla przykładu: płomień świecy ma tylko 1900K, a bezchmurne niebo osiąga 10000K. Na szczęście mierzenie światła nie zawsze jest konieczne. Przy wyborze żarówki wystarczy tylko zorientowanie w temacie, gdyż producenci podają, jak świeci ich model. Jeśli mamy już zainstalowane oświetlenie, ale nie jesteśmy pewni, jaka to temperatura, to wystarczy porównać kilka źródeł światła ze sobą. To, które świeci bardziej na żółto, będzie miało z pewnością cieplejszą dominantę.

Czy barwę da się kontrolować? Nie w każdym przypadku. Wiele lamp pozwala na regulowanie natężenia i temperatury barwowej, co może okazać się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie jeśli pracujemy w domu o niestandardowych porach i potrzebujemy różnych temperatur, w zależności od pory dnia i rodzaju wykonywanej czynności.

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Jak już wspominaliśmy, oświetlenie powinno dobierać się na podstawie wykonywanych czynności oraz przeznaczenia pokoju. Nigdy nie decydujmy się na jedną temperaturę w całym domu, ponieważ może na tym ucierpieć nie tylko komfort, ale też zdrowie.

Do salonu i sypialni zaleca się światło o ciepłym tonie. Taka temperatura barwowa sprzyja odpoczynkowi – organizm otrzymuje od nas sygnał, że może rozpocząć przygotowania do nadchodzącej nocy. W ciepło oświetlonych pomieszczeniach uśniemy też o wiele szybciej. Żyrandole klasyczne lub nowoczesne do salonu idealnie sprawdzą się w wysokich wnętrzach. W mniejszych aranżacjach lepiej natomiast sprawdzi się plafon jako główne źródło światła. 

Wyzwanie może stanowić pokój dziecięcy, który jest sypialnią i pokojem zabaw jednocześnie. Tu sprawdzą się najlepiej lampy z możliwością regulacji oświetlenia. Dzięki temu w dzień możemy doświetlić wnętrze światłem zbliżonym do naturalnego, a wieczorem ustawiamy mniej Kelwinów.

żyrandol dobrze oświetlający salon apartamentu

Barwa światła a charakter wnętrza — baw się światłem z wyczuciem

Od barwy w dużej mierze zależy charakter pomieszczenia. Ciepłe i delikatne światło daje poczucie odprężenia i intymności. Dzięki temu o wiele szybciej się zrelaksujemy, jednak miejmy na uwadze, że odchyły od normy światła dziennego w jedną albo drugą stronę mogą spowodować, że zmieni się odwzorowanie barw i wystrój pokoju nabierze całkiem innego charakteru, niż pierwotnie zakładano.

Rodzaj lampy też ma znaczenie!

Tam, gdzie wybieramy oświetlenie miękkie, czyli delikatne i ciepłe, o wiele lepiej sprawdzi się oświetlenie dodatkowe. Na przykład kinkiety i lampy stojące. Nie będą one dominować pomieszczenia, a spotęgują nastrój i sprawią, że właściwie doświetlone będą miejsca, z których korzystamy najczęściej.

Oświetlenie punktowe można zastosować dla podkreślenia ozdób, ciekawego designu czy profilu ściany. Warto też eksperymentować z listwami LEDowymi – można je zamontować pod półkami lub za telewizorem. Warto też wykorzystać je jako dodatkowe światło na klatce schodowej i korytarzu – uzyskamy w ten sposób efekt ścieżki.

A co w kuchni? Nie tylko nastrój się liczy

Kuchnia to miejsce, gdzie najczęściej spotyka się światło o ciepłej dominancie. Bynajmniej nie jest to spowodowane tym, że domownikom zależy na intymnym klimacie podczas gotowania. Spowodowane jest to odwzorowaniem barw. Potrawy wyglądają o wiele bardziej apetycznie, gdy pada na nie ciepłe światło. Z kolei w zimnym świetle wyglądają nieświeżo, co skutecznie zmniejsza apetyt.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
kolorowe światło dyskotekowe
Jakie światło psuje wzrok? Oświetlenie niezdrowe dla oczu

Zamknij