W wielu domach jadalnia jest pomieszczeniem oddzielającym salon od kuchni. Coraz popularniejsze są również mieszkania z aneksem, w których to salon pełni jednocześnie funkcję jadalni. Nietypowe rozmieszczenie pomieszczeń jest prawdziwym wyzwaniem podczas dobierania odpowiednich lamp, gdyż w wielu kwestiach należy iść na kompromis. W końcu ważne jest nie tylko doświetlenie stołu, ale również jego okolicy.

W poniższym artykule podpowiadamy, jak dobrać lampy do jadalni, aby otoczenie nie straciło na funkcjonalności. Zapraszamy do czytania!

Jak poprawnie dobrać oświetlenie do jadalni?

Jeśli jadalnia jest dla nas czymś więcej, niż pomieszczeniem, w którym zasiada się do posiłków, to warto zaplanować niestandardowy rozkład oświetlenia.

Po pierwsze zastanówmy się, co nam i domownikom zdarza się robić w jadalni. Jeśli spędzamy w niej czas z rodziną i znajomymi, pomagamy w odrabianiu lekcji, organizujemy domówki, a także gramy w gry planszowe i czytamy książki, to zdecydowanie potrzebujemy oświetlenia złożonego z kilku punktów oświetleniowych, które zapewnią nam wysoki komfort i jednocześnie przytulny klimat.

Możemy wybierać spośród żyrandoli, lamp szynowych, stojących, a także kinkietów. Nie obawiajmy się połączyć kilku typów oświetlenia, gdyż tylko tak odpowiednio doświetlimy jadalnię.

W której części jadalni powinny się znaleźć lampy?

Lampy w jadalni powinny znaleźć się nad stołem. Jeśli jednak pomieszczenie jest duże i w jego dalszej części brakuje światła, to uzupełnijmy nieco oświetlenie o przynajmniej 1 dodatkowy punkt oświetleniowy. W tym celu możemy wykorzystać kinkiety, szyny, a także listwy LED.

Na jakiej wysokości zawiesić lampy w jadalni?

Pomimo szerokich możliwości montażu oświetlenia, nie zapominajmy, że przez lata specjaliści wyznaczyli optymalne parametry zawieszenia lampy nad stołem. Zaleca się, aby lampy wiszące znajdowały się na wysokości około 60 cm nad poziomem stołu. Zbyt wysoko umieszczona lampa oślepi gości, z kolei za nisko zawieszona sprawi, że reszta pomieszczenia będzie wydawała się zbyt ciemna.

Jaki typ lamp sprawdzi się w jadalni?

W jadalni najlepiej sprawdzą się lampy wiszące, które zamocujemy nad stołem. Jednak jak już pisaliśmy wcześniej, im większe pomieszczenie, tym więcej punktów oświetleniowych powinno się w nim znaleźć. Inne typy lamp, które są równie często wybierane do salonu, to:

  • kinkiety – świetnie doświetlą kanapę i kącik telewizyjny w salonie z aneksem kuchennym. Ponadto dodadzą jadalni przytulności i sprawią, że każdy gość poczuje się u nas jak w domu;
  • lampy pająki – te wielopunktowe lampy o długich ramionach świetnie sprawdzą się w małych jadalniach, które chcemy dobrze doświetlić. Każde ramię lampy pająka może być skierowane w inny punkt, dzięki czemu unikniemy konieczności kupowania kilku źródeł światła;
  • lampy stojące – stanowią zgrany duet w połączeniu z pojedynczą lampą wiszącą. Ich klosze tłumią intensywne światło, dzięki czemu łatwo uzyskać intymny klimat. Co więcej, lampy stojące świetnie sprawdzają się w jadalniach połączonych z salonem, gdyż nie przeszkadzają w seansach filmowych.

Czy warto decydować się na ledy do jadalni?

Oświetlenie ledowe szybko zyskało znaczną przewagę w porównaniu do klasycznych żarówek. Jego atutami są tanie użytkowanie, dowolność mocy oświetleniowej, a także mnogość kolorów. Świetnym przykładem są taśmy LED, które można zaprogramować tak, aby świeciły na wybrany kolor lub zmieniały go w określonych odstępach czasowych. Ponadto listwy ledowe zajmują mało miejsca, dlatego świetnie sprawdzą się jako oświetlenie ukryte pod szafką czy aneksem.

Jakie parametry powinny mieć lampy w jadalni?

Lampy w jadalni powinny dawać ciepłe światło, dzięki czemu uzyskamy relaksującą atmosferę podczas posiłków. Ponadto żółte oświetlenie sprawia, że jedzenie prezentuje się bardziej smakowicie.

Specjaliści polecają, aby światło w jadalni miało moc około 200-250 lumenów. Jeśli jednak przy stole wykonujemy także inne, bardziej precyzyjne czynności, to bez przeszkód możemy zwiększyć moc nawet do 500 lumenów.

Warte polecenia są lampy umożliwiające regulację mocy i temperatury światła, dzięki czemu szybko ustawimy jeden z wybranych profili: o mniejszej mocy do jedzenia, a także większej do skomplikowanych czynności, takich jak szydełkowanie czy pomoc w odrabianiu zadania domowego i nauka.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]