Salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy najwięcej czasu. To w nim toczy się życie rodzinne, w nim przyjmujemy naszych gości, wreszcie tu odpoczywamy, czasami jadamy posiłki, a nawet pracujemy. Jest to też z reguły pokój o największej powierzchni w naszym lokum. Sprawia to, że należy dokładnie przemyśleć, w jaki sposób funkcjonalnie oraz modnie go oświetlić. W wielu domach, a także w niektórych mieszkaniach (zwłaszcza w starych kamienicach) mamy do czynienia z wysokimi pomieszczeniami. Ten aspekt powoduje, że zarówno do umeblowania, jak i kwestii związanych z oświetleniem takich wnętrz musimy podejść w inny sposób, niż gdyby to miało miejsce w np. bloku mieszkalnym z epoki Gierka. W niniejszym artykule podamy sposoby na to, jak we właściwy sposób rozwiązać problem doboru i rozmieszczenia źródeł światła w wysokim salonie. Zapraszamy do lektury!

Jakie oświetlenie centralne do wysokiego salonu wybrać?

Wysokie salony są zazwyczaj równocześnie dość duże. Dlatego też oświetlenie centralne musi być bardziej rozbudowane tak, by było w stanie zapewnić odpowiednią ilość światła do wnętrza. Przed zakupem idealnej lampy do wysokiego salonu musimy dokładnie przemyśleć i zaplanować wszystkie punkty świetlne. Najważniejsze, by zadbać o równomierne rozłożenie lamp po całym pomieszczeniu. Kolejną kwestią będzie wysokość, na której zawiesimy nasze żyrandole. Najlepszym sposobem na doświetlenie wysokiego salonu będzie wykorzystanie długich lamp wiszących. Wiele modeli na rynku posiada elastyczne, regulowane ramiona, dzięki czemu dostosujemy wysokość do naszego wnętrza. Przykładem takiej funkcjonalnej lampy są tzw. lampy pająki bądź proste kilkuramienne klosze na giętkich linach. Dobrym pomysłem będzie również sięgnięcie po większe żyrandole, z dużą ilością punktów świetlnych. Jeśli zachodzi potrzeba, możemy w wysokim salonie zamontować kilka takich lamp.

Jakich lamp unikać w wysokim salonie?

Do wysokiego salonu nie sprawdzą się lampy przysufitowe. Należą do nich plafony, lampy natynkowe i podtynkowe. Będą one niewystarczającym źródłem światła, ponieważ wysoko umieszczone za bardzo rozproszą światło i zwyczajnie nie dotrze ono do powierzchni użytkowej pomieszczenia. Jeśli nasz salon ma skosy, to te typy lamp mogą zostać wykorzystane na nich. Jako wsparcie oświetlenia górnego mogą się przydać, ale samodzielnie raczej nam nie posłużą.

Jakie lampy dodatkowe sprawdzą się w wysokim salonie?

Duża przestrzeń wysokiego salonu nie obejdzie się bez oświetlenia dodatkowego, wspierającego to górne. Oczywiście to, jakich lamp będziemy potrzebować, zależy od tego, jakie czynności podejmujemy w salonie, od jego kształtu, wielkości i kilku innych czynników. Przede wszystkim warto mieszać ze sobą różne typy lamp, ponieważ będą się one wzajemnie uzupełniały. Warto eksperymentować i bawić się oświetleniem. A po jakie lampy warto sięgnąć w wysokim salonie?

Kinkiety do wysokiego salonu

Kinkiety są niedocenianym typem oświetlenia. A szkoda, bo te proste lampy ścienne będą doskonałym sposobem na wzmocnienie oświetlenia w wysokich wnętrzach. Możemy zastosować zarówno modele kierujące światło ku górze, jak i ku dołowi. Pamiętajmy jednak, że ich specyfikacja jest nieco inna i należy zamieścić je na różnych wysokościach. Uwzględnijmy to, dobierając model do naszego salonu i wysokości, na której możemy je zamontować. Pamiętajmy również, że w zależności od tego, jakie klosze będą miały kinkiety, możemy uzyskać źródło światła rozproszonego lub punktowego.

Lampy stojące do wysokiego salonu

Kolejnym typem lamp niezbędnych w wysokim wnętrzu są te stojące. Będą one skutecznym sposobem na punktowe wzmocnienie oświetlenia w każdym miejscu wysokiego salonu. Stojące czy podłogowe lampy mają tę przewagę nad innymi typami oświetlenia, że są bardzo łatwe w montażu. W każdej chwili jesteśmy w stanie przestawić je w inne miejsce czy też do innego pokoju. Takie oświetlenie ma jeszcze inne zalety, szczególnie jeśli podstawimy na modele z pełną regulacją. Możliwość zmiany położenia źródła światła, kierunku i kąta padania oświetlenia jest niezastąpione w wysokim salonie. Znacznie ułatwi nam to odpowiednie oświetlenie tej przestrzeni i dopasowanie go do aktualnych potrzeb.

Jakiej barwy światło do wysokiego salonu?

Dobór barwy światła do salonu, także tego wysokiego, zależy przede wszystkim od tego, jakich zajęć się będziemy w nim podejmować. Jeśli pomieszczenie to służyć nam ma wyłącznie do odpoczynku, to możemy postawić na całe oświetlenie w barwie ciepłej. Sprawdzi się ona do wypoczynku, nie będzie męczyć naszych oczu i zapewni nam odpowiednie warunki do relaksu. Sprawa komplikuje się, kiedy salon służy nam do różnych czynności, także do pracy czy czytania. W takiej sytuacji najlepiej będzie zadbać o oświetlenie o różnej temperaturze barwowej. Główne światło może być neutralne lub ciepłe, a punktowe, wykorzystywane przy pracy zimne. Innym funkcjonalnym rozwiązaniem jest wybieranie lamp z możliwością regulacji barwy i natężenia światła.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]