“Kuchnia jest sercem domu”. To powiedzenie faktycznie często się sprawdza. W kuchni spędzamy naprawdę wiele czasu. W tym miejscu przygotowujemy posiłki dla naszych rodzin. Spotykamy się, rozmawiamy. Wiele imprez prędzej czy później przenosi się właśnie do kuchni, gdzie ich uczestnicy, przy kubku kawy lub czegoś mocniejszego, mogą w spokoju porozmawiać. Urządzając kuchnię, myślimy przede wszystkim o jej umeblowaniu i sprzętach kuchennych, ale często zapominamy o zaplanowaniu jej oświetlenia. Niniejszy artykuł pomoże w wyborze właściwego oświetlenia tego pomieszczenia. Zapraszamy do lektury!

Jaką rolę pełni oświetlenie w kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym znajduje się spora ilość różnorakich sprzętów, wiele potrzebnych do przyrządzania posiłków rzeczy, takich jak wałki, łyżki, garnki, przyprawy itp. Dobre rozeznanie w tym, gdzie schowaliśmy potrzebne nam rzeczy, bardzo ułatwi nam przygotowanie nawet najbardziej wyrafinowanych potraw. Co jednak zrobić, gdy chcemy gotować nocą, lub w pochmurny, deszczowy dzień?  Ten problem pomoże nam rozwiązać odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb oświetlenie.

Funkcjonalne oświetlenie główne do kuchni

W większości kuchni mamy do czynienia z oświetleniem głównym, które stanowi najczęściej lampa wisząca. Jest to sprawdzony sposób, by to pomieszczenie równomiernie oświetlić. W lampach sufitowych możemy także regulować wysokość, co pomoże, gdy nasza kuchnia jest pomieszczeniem wyższym lub niższym niż standardowe. W zależności od wielkości kuchni musimy dobrać odpowiednią ilość lamp wiszących, stanowiących oświetlenie główne. W małej kuchni wystarczy jedna, centralnie zawieszona lampa, zaś w większych warto zadbać, by takich źródeł światła było kilka. Oprócz ilości lamp, należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych w nich kloszy. Powinny one dawać dużo światła i oświetlać pomieszczenie w sposób równomierny. Kuchnia to miejsce, w którym trudno jest zachować czystość. Klosz lampy nie powinien być miejscem, w którym gromadzą się tłuszcz i brud. Warto zadbać, by był on łatwy do czyszczenia. Lampy w kuchni możemy bez trudu dopasować do naszych preferencji i stylu dominującego w naszym domu lub mieszkaniu. W sklepie znajdziemy lampy w różnych stylach. Możemy postawić na piękną kryształową lampę w stylu glamour, klimatyczną industrialną z żarówką Edisona, bądź minimalistyczne oświetlenie w stylu nowoczesnym.

Plafony do kuchni – praktyczny sposób oświetlenia

Nie do każdej kuchni pasuje lampa wisząca. Jeżeli pomieszczenie jest małe, warto zastosować plafon. To rozwiązanie sprawi, że źródło światła nie zdominuje nam kuchni, a zapewni wystarczającą ilość światła, by sprawić, że bez trudu będziemy mogli przygotować posiłek nawet w środku nocy. Wiele osób nie posiada w swoich domach lub mieszkaniach jadalni i posiłki spożywa w kuchni. Plafon zawieszony nad stołem zapewni odpowiednia ilość światła do tego, by zjeść posiłek czy przeczytać gazetę. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest łatwość czyszczenia, co w takim pomieszczeniu jak kuchnia jest bardzo przydatne.

Jak oświetlić poszczególne strefy robocze w kuchni?

Jak już pisaliśmy, kuchnia to miejsce, w którym wszystko powinno być dobrze rozplanowane. Urządzając to pomieszczenie, zastanawiamy się nad rozmieszczeniem stref roboczych tak, by podczas przygotowywania posiłków nie musieć się dodatkowo nachodzić. Również one powinny być odpowiednio oświetlone. 

Nie zawsze oświetlenie główne będzie wystarczające. W takim przypadku musimy postawić na dodatkowe oświetlenie stref roboczych. Dodatkowo powinniśmy oświetlić blat roboczy. Tu z pomocą przyjdą nam reflektory dające światło punktowe, skierowane dokładnie w odpowiednie miejsce. Innym sposobem na uzyskanie odpowiedniej ilości światła skierowanego na blat roboczy jest zastosowanie spotów LED. To rozwiązanie eleganckie i subtelne, gdyż same spoty możemy zamontować, np. w szafkach ponad blatem i sprawić, że nie będą widoczne.

Podobny efekt uzyskamy, podklejając pod szafkami taśmy LED, ale nie dadzą one tak mocnego światła jak spoty. Inne strefy w kuchni możemy dodatkowo oświetlić za pomocą kinkietów lub ściennych plafonów. Musimy wszakże pamiętać, by stosować oprawy przeznaczone do pomieszczeń o dużej wilgotności. W nich również możemy zastosować energooszczędne diody LED, co spowoduje, że zmniejszymy rachunki za energię elektryczną.

Oświetlenie do szafek kuchennych

Każdy użytkownik kuchni wie, jak irytująca jest niemożność odnalezienia poszukiwanego wałka lub torebki z oregano z powodu ciemności panującej w szafkach kuchennych. Główne źródło światła w pomieszczeniu nie radzi sobie zbyt dobrze z wnętrzami szafek. Tu z pomocą przychodzą nam taśmy LED, które możemy przykleić wewnątrz szafek i sprawić, że z łatwością odnajdziemy umieszczone w nich rzeczy. To rozwiązanie jest nie tylko energooszczędne i tanie, lecz przede wszystkim nie zajmuje cennego miejsca w naszych szafkach. Taśmy LED są także odporne na wilgoć, co sprawia, że znakomicie nadadzą się do zastosowania w kuchni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 1; Średnia ocena: 5 ]