W garażu nie może zabraknąć oczywiście oświetlenia sztucznego. Warto zdecydować się na kilka źródeł światła. Przyda się oświetlenie centralne, kierunkowe i punktowe. Zadbać trzeba o optymalne natężenie światła, jego barwa również ma znaczenie. Warto dowiedzieć się, jak rozmieścić oświetlenie w garażu, aby uzyskać pożądany efekt. Wszystko to wpływa oczywiście na komfort użytkowania pomieszczenia, jego funkcjonalność. Właściwie dopasowane oświetlenie ułatwi znalezienie różnych przedmiotów znajdujących się w garażu, wykonywanie czynności wymagających precyzji.

Jak wybrać lampy do garażu?

Oświetlenie w garażu jest czymś niezbędnym. Jako że wykonuje się w nim rozmaite prace wymagające dokładności, to należy zadbać o jak najlepsze doświetlenie poszczególnych miejsc. W garażu nie brakuje zabrudzeń, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie oświetlenia, które łatwo utrzymać w czystości. Ma być ono funkcjonalne, odporne na uszkodzenia, o solidnej konstrukcji. Nie ma problemu ze znalezieniem źródeł światła z oprawami wykonanymi z materiałów niepodatnych na przyciąganie kurzu. Za oświetlenie główne świetnie posłużą lampy wiszące, które pozwalają na regulowanie wysokości. Można także zdecydować się na montaż plafonu. Warto zadbać o to, aby źródło światła znajdowało się jak najbliżej sufitu. Pozwoli to uniknąć uderzenia w nie, przykładowo podczas otwierania bagażnika. Właściwe dopasowanie wysokości ma spore znaczenie.

W garażu świetnie sprawdzają się lampy LED. Zapewniają one rozproszone światło, nie trzeba martwić się problematycznymi cieniami. Bardzo ważne jest to, aby żarówki były należycie zabezpieczone przed zabrudzeniami. Należy wobec tego szukać lamp cechujących się szczelnością. Warto także pomyśleć o źródłach światła, które nie zawiodą w przypadku braku prądu. Można wobec tego pomyśleć o lampach zasilanych akumulatorowo i bateryjnie. Przy ich wyborze powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na moc i wydajność akumulatora. Dobrym rozwiązaniem wydaje się także zakup lamp solarnych, czyli ładowanych za pomocą darmowego promieniowania słonecznego. Sprawdzi się to przede wszystkim na zewnątrz, ale wewnątrz garażu także można zdecydować się na lampy solarne. Wystarczy połączyć baterie z przewodem. 

Jakie wybrać oświetlenie do garażu? 

Przy wyborze oświetlenia do garażu istotne będzie to, aby właściwie je rozmieścić. Jako oświetlenie górne najlepiej służą lampy, które mają 50 luksów. Zadaniem centralnego źródła światła jest jak najlepsze doświetlenie całego pomieszczenia. Warto wobec tego zdecydować się na lampy wiszące sufitowe. Muszą być one zamontowane w taki sposób, aby nie było żadnych problemów ze swobodnym poruszaniem się po garażu i wykonywaniem rozmaitych czynności. Oświetlenie zawsze powinno dopasować się do wielkości pomieszczenia i jego wysokości. Niezwykłą wygodą, oszczędnością czasu i pieniędzy staje się zamontowanie oświetlenia z czujnikiem ruchu. Zniknie potrzeba szukania włącznika i pozostawienia włączonego światła w momencie nieużytkowania pomieszczenia. Światło włączy się automatycznie po wejściu do garażu i zgaśnie samoczynnie, gdy nikogo w nim nie będzie.

W garażu potrzebne jest także oświetlenie zadaniowe, czyli służące do oświetlenia miejsca pracy. Godne polecenia są między innymi systemy szynowe, oczywiście z regulacją, aby dopasować źródło światła do swoich indywidualnych potrzeb w danym momencie. Przydadzą się również lampy awaryjne. Na uwadze powinno się mieć to, aby oświetlenie zadaniowe gwarantowało mniej więcej 200 luksów. Zaleca się także wyposażenie garażu w oświetlenie akcentujące, czyli do oświetlenia konkretnych punktów. Godna polecenia będzie lampa zewnętrzna, którą montuje się nad bramą garażową. Doświetli ona także półki, dzięki czemu nie będzie problemu ze znalezieniem poszczególnych przedmiotów. Oświetlenie akcentujące może mieć niecałe 80 luksów. 

Jak będzie odpowiednia barwa światła do garażu? Co z jego natężeniem?

Przy wyborze oświetlenia do garażu powinno się zwracać uwagę na jego natężenie. Optymalnym rozwiązaniem będzie mniej więcej 200 luksów. Istotne staje się także to, aby światło było stałe i równomierne. Bardzo niekorzystne jest oświetlenie, które migocze. Oddziałuje to negatywnie na narząd wzroku, dlatego należy się tego wystrzegać. Kolejną kwestią będzie wybranie barwy światła. W sprzedaży znajdują się żarówki, które mają światło ciepłe, zimne lub neutralne. Pojawia się wobec tego pytanie, co najlepiej sprawdzi się w garażu. 

Można wybrać żarówki o temperaturze barwowej zarówno neutralnej, jak i zimnej. Nie nadaje się oświetlenie ciepłe ze względu na to, że sprzyja ono wypoczynkowi. W garażu znaczenie ma to, aby być skupionym, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie barwa zimna pobudzająca do działania. Jasne światło stymuluje mózg do wydajniejszej pracy, wzmaga się również koncentracja. Warto zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw. Najlepszym rozwiązaniem staje się zakup żarówek, których światło nie zmienia w żaden sposób zabarwienia przedmiotów ani powierzchni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]