Gdy dysponujemy dużym salonem zwykle pełni on kilka funkcji jednocześnie. W związku z tym korzystnie jest w nim wyodrębnić poszczególne strefy, w czym bardzo pomocne może okazać się zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Taki zabieg sprawi, że domownicy będą czuli się w salonie przytulniej i zyskają lepsze warunki do wykonywania różnorodnych aktywności. Każdy wówczas będzie miał swój własny “kącik”, co będzie sprzyjać rodzinnej integracji. Dowiedz się, jak podzielić duży salon na strefy za pomocą oświetlenia!

Rola oświetlenia centralnego przy dzieleniu salonu na strefy

Niektórzy uważają, że światło centralne nie gra wielkiej roli w dzieleniu salonu na strefy. Tymczasem może się ono okazać bardzo pomocne, o ile wybierzemy odpowiedni jego rodzaj. Umiejętne zastosowane światło centralne zbuduje w salonie niepowtarzalny klimat

Oświetlenie strefy jadalnianej 

Nierzadko duży salon pełni również funkcję jadalni. Aby wyodrębnić część jadalnianą, warto powiesić nad stołem wiszącą lampę. Do wyboru mamy wiele różnych modeli, od tych bardziej klasycznych po nowoczesne. Ogromną popularnością cieszą się ostatnio lampy wiszące w stylu industrialnym – będą one pasowały zwłaszcza do wnętrz loftowych z wysokimi sufitami. Fani klasycznych rozwiązań mogą postawić na wiszącą lampę z abażurem – lekko stłumione źródło światła nada wnętrzu przytulnego klimatu, sprzyjając relaksowaniu się podczas wspólnych posiłków z rodziną i przyjaciółmi. 

Z kolei w minimalistycznym wnętrzu sprawdzą się reflektory sufitowe. Trudno o oświetlenie centralne, które byłoby równie skuteczne w dzieleniu pomieszczenia na strefy. Wówczas wystarczy, że skierujemy spot sufitowy na część jadalnianą, aby uzyskać w salonie wyraźnie odrębną strefę. Co istotne, reflektory dają jasne, wyraźne światło, co z pewnością pozytywnie przełoży się na komfort spożywania posiłków i biesiadowania. 

Oświetlenie części sypialnianej 

Salon niekiedy pełni również funkcję… sypialni. Znają to na przykład właściciele kawalerek, którzy w jednym pomieszczeniu przebywają właściwie non stop. Gdy salon jest jednocześnie sypialnią, liczy się oszczędność miejsca. W związku z tym raczej trzeba zapomnieć o postawieniu po obu stronach kanapy szafek nocnych, a na nich lampek stołowych. 

Również i w tym wypadku warto zastosować lampę wiszącą – wydzieli ona w salonie strefę wypoczynku, która po zmroku stanie się sypialnią. Takie lampy wiszące możemy zamontować po obu stronach kanapy będącej jednocześnie naszym łóżkiem. 

Oświetlenie dodatkowe pomocne przy dzieleniu salonu na strefy

Trudno wyobrazić sobie przytulny salon bez źródeł światła dodatkowego. Z jego pomocą podzielimy salon na poszczególne strefy oraz stworzymy wyjątkowy nastrój

Rodzaj oświetlenia dodatkowego w kąciku czytelniczym

Jeśli lubimy czytać i dysponujemy okazałą kolekcją książek, obowiązkowo powinniśmy mieć w salonie kącik czytelniczy. Muszą się w nim znaleźć różne dodatkowe źródła światła, tak aby maksymalnie podnieść komfort czytania i nie nadwyrężać wzroku. Możliwości jest wiele. Nad naszym stanowiskiem do czytania możemy np. powiesić kinkiet – jego delikatne światło outli nas i pomoże się zrelaksować po trudach całego dnia. 

Jeśli w naszym kąciku czytelniczym znajduje się niewielki stoliczek lub komoda, możemy na niej umieścić lampę stołową. Pomocna w wydzieleniu kącika czytelniczego okaże się również lampa podłogowa – co ważne, powinna się ona znajdować za plecami osoby czytającej.

Oświetlenie kącika telewizyjnego

Za pomocą światła dodatkowego możemy również z powodzeniem wydzielić kącik kinowy. Mało kto wie, jak ważne jest ustawianie źródeł światła w sąsiedztwie telewizora. Tymczasem taki zabieg polegający na ustawieniu obok teleodbiornika lampy odciąża wzrok oraz poprawia jakość oglądania. Dobrym pomysłem jest np. zamontowanie kinkietu z abażurem na ścianie za telewizorem. W ten sposób zmniejszymy kontrast między ostrym światłem telewizora, a ciemną przestrzenią dookoła. 

W jaki sposób podzielić duży salon na strefy przy pomocy oświetlenia? 

Kiedy zależy nam na podzieleniu dużego salonu na strefy przy pomocy oświetlenia, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko centralne, ale również dodatkowe źródła światła. W wydzieleniu strefy jadalnianej bardzo pomogą nam lampy wiszące oraz reflektory sufitowe. Z kolei w przypadku oświetlenia części sypialnianej warto postawić na lampy zwisy. W przypadku gdy chcemy wyodrębnić kącik czytelniczy lub telewizyjny, sprawdzą się kinkiety, lampy stołowe oraz podłogowe.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]