Remont w pokoju nastolatka nie musi być dla nas dużym wyzwaniem. Dla dorastających dzieci najważniejsze są kwestie kosmetyczne, czyli pozbycie się dziecinnie wyglądających dodatków, miniaturowych mebelków i niewygodnego łóżka, które powoli robi się za krótkie. Moment ten możemy wykorzystać na małe odświeżenie pomieszczenia, czyli odmalowanie go i wybranie nowego oświetlenia.

Od czego zacząć zmianę oświetlenia w pokoju nastolatka?

Jeśli planujemy remont w pokoju nastolatka, to pamiętajmy, że najpierw warto skonsultować się ze swoją pociechą. Dorastające dzieci już mają swoje zdanie i doskonale wiedzą, co powinno pojawić się w ich pokoju. Nie bójmy się zaufać im gustom, przecież najważniejsze jest, żeby nastolatek poczuł się komfortowo.

Na co zwrócić uwagę podczas szukania lampy do pokoju nastolatka?

Podczas wyboru odpowiedniej lampy do pokoju nastolatka, przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej możliwości świetlne. Ponadto pamiętajmy, że dorastające pociechy potrzebują więcej niż jedną lampę. Idealnym połączeniem będzie żyrandol, lub inna duża lampa sufitowa, oraz mała lampka na biurko, która umożliwia regulację natężenia światłą, a także jego barwy. Stłumione i żółte światło będzie idealne do wieczornego odpoczynku czy późnej nauki przy komputerze.

Dopasuj lampę do aranżacji pokoju nastolatka

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru oświetlenia, jest aranżacja pokoju. Lampę najlepiej kupić pod sam koniec remontu, ponieważ na tym etapie mamy już wybrany odpowiedni styl i kolorystykę całego pomieszczenia.

Kupując lampę do pokoju nastolatka, możemy postawić na taką, która będzie dopasowana do pomieszczenia kolorystycznie, ale warto też eksperymentować i zastanowić się, czy nie lepsza będzie lampa, która wyróżni się nietypowym designem. Dodatki w tym stylu zawsze cieszą nastolatków, którzy sami chętnie odkrywają nowe trendy.

Światło do nauki i odpoczynku dla nastolatków

Odpowiednia lampa do pokoju nastolatków powinna jednocześnie służyć do nauki i odpoczynku. Trudno jest znaleźć oświetlenie z tak szerokimi możliwościami, dlatego lepiej zdecydować się na kilka punktów świetlnych, które ustawimy w strategicznych miejscach. Najważniejsze z nich to biurko, łóżko i strefa odpoczynku. W mniejszych pomieszczeniach za miejsce relaksu służy równocześnie łóżko – tam warto postawić na wielofunkcyjne rozwiązanie, na przykład kinkiet na wysięgniku czy elastycznej podstawie, które dają łatwą możliwość regulacji.

Jak dobrać oświetlenie biurka nastolatka?

Oświetlenie biurka powinno być przemyślane tak, żeby nie przeszkadzało w nauce oraz odpoczynku. Optymalne rozwiązanie to lampka stołowa kierunkowa, której źródło światła można skierować w konkretny punkt. Jednocześnie ważne jest, aby dobrze doświetlała całą przestrzeń stolika i nie raziła w oczy. Taki efekt uzyskamy nie tylko dobrze dobraną żarówką, ale także ustawieniem lampy w odpowiednim miejscu. W przypadku praworęcznych najlepiej ustawić źródło światła po lewej stronie, w ten sposób lampka nie będzie rzucać cienia na zeszyt znajdujący się przed dzieckiem.

Czego unikać podczas aranżacji oświetlenia w pokoju nastolatka?

Okres nastoletni to czas, który spędzamy na eksperymentowaniu z własnym gustem, odkrywaniu nowych zainteresowań i możliwości. Mało które dorastające dziecko wybierze z własnej woli klasyczny i sztywny styl, który daje małe możliwości w zakresie indywidualizacji. Unikajmy sprzętu zaprojektowanego z myślą o dorosłym guście, a zwróćmy uwagę na mniej oczywiste modele, które zachęcają do szaleństw i pozostawiają miejsce na dodatkową aranżację przestrzeni.

Z jakiego materiału powinna być wykonana lampka do pokoju młodzieżowego?

Lampka do pokoju młodzieżowego powinna być wykonana z lekkich i wytrzymałych materiałów, które zapewniają długoletnie użytkowanie, bez konieczności częstych napraw. W sklepach znajdziemy wiele modnych modeli lamp wykonanych z lekkiego i wytrzymałego metalu lub plastiku. Obecnie dużą popularnością cieszą się lampy industrialne, które często nie mają klosza, dzięki czemu zawsze będą pasować do pokoju, niezależnie od zmian, które wprowadzi w nim nastolatek.

Jakie oświetlenie sufitowe wybrać do pokoju nastolatka?

Oświetlenie sufitowe w pokoju nastolatka nie pełni tak ważnej funkcji, jak w kuchni czy salonie. O wiele bardziej liczy się światło dodatkowe, w postaci lampki na biurku lub przy łóżku. Jednak gdy mamy wybrać lampę, celujmy w taką, która dobrze doświetli całe pomieszczenia, a także pozwoli na regulację oświetlenia, aby można było łatwo dopasować natężenie światła do wykonywanych czynności.

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym – podsumowanie

Wybierając oświetlenie do pokoju nastolatka, pamiętajmy o tym, aby zapewnić odpowiednie warunki do nauki i odpoczynku. Najlepiej sprawdzą się dwa źródła światła – główne oraz dodatkowe, na przykład mały żyrandol i lampka na biurko z możliwością regulacji. Ponadto sprawdźmy, gdzie najczęściej nasza pociecha przesiaduje. Jeśli miejsce relaksu znajduje się poza łóżkiem, to warto pomyśleć o kolejnym źródle światła.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]