Niskie wnętrza nie zdarzają się często stąd trafiając na takie, nie bardzo wiemy jak dobrze zaplanować jego oświetlenie. Jeszcze większą trudność napotkamy, jeśli będziemy chcieli, by było ono ekologiczne, a do tego efektywne i efektowne. By ułatwić przygotowanie niskiego wnętrza z odpowiednio dopasowanym oświetleniem, zebraliśmy kilka wskazówek. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Co musimy wiedzieć o oświetleniu niskiego pomieszczenia?

Przede wszystkim musimy wyjść od określenia, czym jest niskie pomieszczenie. Za takie uznaje się wszystkie wnętrza, których wysokość jest mniejsza niż 250 centymetrów. Podczas jego urządzania musimy brać pod uwagę, że ze względu na wysokość, nie każdy rodzaj oświetlenia się w nim sprawdzi. Jeśli dodatkowo zależy nam na tym, by było ono ekologiczne, musimy dobrze je rozplanować. Weźmy pod uwagę zastosowanie lamp LED, których zużycie energii będzie zdecydowanie niższe niż w przypadku klasycznego. Nie możemy również zapominać o rodzaju barwy światła, na jaką postawimy. Ta musi być dostosowana do rodzaju wnętrza i czynności, które będziemy w nim wykonywać. Funkcjonalne oświetlenie niskiego pomieszczenia powinno mieć również ergonomicznie rozmieszczone włączniki. Powinny się one znaleźć wszędzie tam, gdzie będziemy rozpoczynać i kończyć korzystanie z wnętrza.

Co to znaczy efektywne i ekonomiczne oświetlenie niskiego wnętrza?

Wbrew pozorom bez trudu da się połączyć ze sobą te dwie cechy oświetlenia. Dziś bez trudu zaplanujemy efektywne i ekonomiczne oświetlenie niskiego pomieszczenia. Oto kilka zasad, którymi musimy się kierować:

  • zrezygnuj z żarówek tradycyjnych, zużywają za dużo energii, dając przy tym mało światła,
  • postaw na żarówki LED, są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem,
  • nie oszczędzaj na ilości punktów świetlnych, lepiej mieć ich za dużo i nie ze wszystkich korzystać,
  • sięgaj po różne typy oświecenia, dzięki którym dostosujesz je do swoich aktualnych potrzeb,
  • zadbaj o odpowiednią barwę światła,
  • wybieraj klosze zgodnie z potrzebami (rozpraszające światło lub kierujące je punktowo).

Jakie oświetlenie główne wybrać do niskiego wnętrza?

Jak już wspomnieliśmy, w niskim wnętrzu warto postawić na zróżnicowane źródła światła. Przede wszystkim zapewnijmy główne, które ogólnie oświetli nasz pokój. Na którą formę oświetlenia głównego postawić w niskim pomieszczeniu?

Jakie lampy wiszące do niskiego wnętrza?

Wiele jest teorii na temat tego, czy w niskich pomieszczeniach powinno się stosować lampy wiszące. Naszym zdaniem jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że lampy sufitowe bardzo często posiadają regulację długości, możemy więc swobodnie dopasowywać wysokość, na jakiej je zawiesimy. A takie oświetlenie doskonale rozprowadzi światło po całym wnętrzu w sposób równomierny. Wiszące lampy w niskich wnętrzach są rozwiązaniem ekonomicznym, szczególnie jeśli zadbamy o odpowiednie żarówki.

Spoty sufitowe do niskiego pomieszczenia

We wnętrzach o nisko osadzonym suficie możemy sięgnąć po spoty sufitowe. Są to lampy, które nie zwisają, a skupiają się przy samym suficie. Takie rozwiązania nie sprawdzą się w wysokich wnętrzach, ale do niskich są bardzo dobrym rozwiązaniem. Polecamy je również dlatego, że występują w wielu kombinacjach, są łatwe do utrzymania w czystości. Spoty sufitowe często posiadają regulację kierunku i kąta padania światła, co ułatwia wpasowanie ich w nasz pokój.

Taśmy LED do niskich wnętrz

W niskich wnętrzach warto również wykorzystać taśmy LED. Sposobów na to jest wiele, jednym z nich może być otoczenie sufitu podwieszanego. Ale taśmy LED możemy również wykorzystać przy meblach, podłodze, półkach czy dekoracjach ściennych.

Jakie lampy będą najlepsze do doświetlenia niskiego wnętrzu?

Oprócz głównego oświetlenia, w niskim pomieszczeniu przydadzą się również lampy wspomagające. Przydadzą się one przede wszystkim wtedy, kiedy będziemy podejmować aktywności wymagających mocniejszego światła. Jaki rodzaj lamp sprawdzi się najlepiej do tego zadania?

  • kinkiety – niewielki lampki ścienne, które możemy umieścić wszędzie tam, gdzie potrzebujemy. Kinkiety warto zlokalizować przy łóżku, fotelu, miejscu do pracy, lustrach. Ale można je zastosować także do doświetlenia obrazów czy innych dekoracji ściennych;
  • lampy stojące, podłogowe – do postawienia przy łóżku, fotelu. Najlepiej wybierać modele z regulacją ramion, możliwością zmiany kierunku i kąta padania światła;
  • halogeny – mogą być dobrym pomysłem na punktowe oświetlenie w pomieszczeniach z niskim sufitem.
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]