Jeśli ktoś ma wysokie pomieszczenie i chce uzyskać dodatkową powierzchnię do zaaranżowania, to warto pomyśleć o antresoli. Jest to rewelacyjne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie liczy się każdy wolny metr kwadratowy. Za pomocą antresoli możliwe staje się wykorzystanie do maksimum całej przestrzeni. Pamiętać należy także o odpowiednim oświetleniu w celu uzyskania pożądanego efektu. Jest kilka istotnych kwestii, na które powinno się zwracać uwagę podczas przeglądania źródeł światła do antresoli. 

Jak zaplanować lampy na antresoli?

Antresola rewelacyjnie nadaje się jako kącik czytelniczy lub kącik przeznaczony do zabaw dla dzieci. Wiele osób decyduje się na zaaranżowanie jej na sypialnię. Świetnie sprawdza się to w przypadku kawalerki, czyli pomieszczenia o mocno ograniczonym metrażu, z wysokim sufitem. Można także traktować antresolę jako przedłużenie salonu. Mogłoby się wydawać, że wybór oświetlenia do antresoli jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przy zakupie warto mieć na uwadze przede wszystkim:

  •   Dostęp do naturalnego światła,
  •   Funkcje pomieszczenia,
  •   Wysokość antresoli,
  •   Stylistykę dominującą w sąsiadującym pomieszczeniu.

Jeśli w pomieszczeniu są duże przeszklenia, można liczyć na dostęp do światła zewnętrznego, to oświetlenie staje się tylko dodatkiem. Korzysta się z niego praktycznie dopiero po zmroku. Istotne jest to, jaką funkcję ma pełnić antresola. Inne oświetlenie sprawdzi się w sypialni, gabinecie, biblioteczce, pokoju dziecięcym. Przy wysokiej antresoli możliwości dotyczące wyboru oświetlenia są ogromne. Nieco trudniej będzie przy niskim suficie. Nie sprawdzą się żyrandole ani wiszące lampy. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku stają się lampy sufitowe, nowoczesne listwy LED, wpuszczane oczka. Nie można ograniczać się wyłącznie do światła wpadającego z sąsiedniego pomieszczenia. W antresoli powinny znaleźć się dodatkowe źródła światła.

Jakie będzie odpowiednie oświetlenie antresoli?

W antresolach świetnie odnajdują się lampy naścienne. Można je śmiało zamontować nad łóżkiem i ból biurkiem. Zaletą tego rozwiązania staje się możliwość zaoszczędzenia miejsca. Nawet przy niewielkim metrażu i niskim suficie lampy naścienne nie będą w niczym przeszkadzać. Kinkiety mają wysoki walory użytkowe i estetyczne. Najlepiej sprawdzają się modele z oprawami rozpraszającymi światło. Na biurku i stoliku nie może zabraknąć oczywiście lamp stołowych. Godne polecenia będą nowoczesne taśmy LED, które idealnie nadają się do oświetlenia schodów i barierek antresoli. Wygląda to efektownie i jednocześnie można liczyć na większe bezpieczeństwo podczas poruszania się tego typu oświetlenie. Wprowadza również nutę romantyczności. 

Taśmy LED mogą zapewniać światło o różnej barwie, co przekłada się na duże możliwości aranżacyjne. Podświetlenie wejścia na antresoli pozwala na wyraźne oddzielenie pomieszczenia i wydzielenie strefy dziennej/nocnej. Jeśli ktoś decyduje się na lampy wiszące nad antresolą, to powinien wybrać modele o regulowanej długości. Zawsze trzeba dopasować je do wysokości pomieszczenia. Na uwadze warto mieć także przede wszystkim modele z kloszami kulistymi ze względu na rozproszone światło. Interesująco wyglądają lampy druciane, można również ograniczyć się do samego zawieszenia.

Jak prawidłowo oświetlić antresolę?

Przy wybieraniu lampy do sypialni na antresoli należy mieć na uwadze odległość podłogi od stropu. Jeśli jest ona stosunkowo niewielka, to trzeba wybrać jak najbardziej płaski model oświetlenia. Rewelacyjnie nadaje się nowoczesny plafon w kształcie koła lub kwadratu. Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet przy małej antresoli. Nie można zapomnieć również o oświetleniu bocznym, czyli przykładowo lampie stojącej z kolorowym abażurem. Przyda się również kinkiet ścienny, który stanowi świetne towarzystwo dla plafonu i lampy sufitowej. Kinkiety mogą również spełniać rolę oświetlenia głównego i bocznego dekoracyjnego. 

Bardzo często antresola pełni funkcję biura. Wymaga to zapewnienia odpowiedniego oświetlenia, doświetlenia miejsca pracy. Musi być ono równomierne i mocne. Można zdecydować się przykładowo na kilka plafonów rozmieszczonych nad całą antresolą. Lampa sufitowa to za mało, dlatego przyda się także model stojący. Antresola świetnie nadaje się jako biblioteczka połączona z czytelnią. Istotne staje się dobranie oświetlenia o właściwym kierunku i odpowiedniej mocy. W miejscu przeznaczonym do czytania potrzebna będzie lampa sufitowa, przykładowo z kulistymi kloszami białymi. Świetnie sprawdzi się okrągły plafon. Jako oświetlenie boczne przyda się lampa stojąca o dyskretnym świetle. 

Antresola świetnie prezentuje się, gdy zostanie wyposażona w ozdobne światła ledowe. Można liczyć na to, że pomieszczenie od razu nabierze wyjątkowego charakteru. Nie ma problemu z dobraniem właściwej barwy światła, możliwości są ogromne. Zawsze warto mieć na uwadze, w jakim stylu zostało urządzone wnętrze. To właśnie na podstawie wystroju ogólnego całego pomieszczenia powinno się dobrać źródło światła. Znaczenie ma materiał, z którego zostały wykonane lampy do antresoli, kolorystyka, tekstura. Wszystkie elementy wyposażenia powinny tworzyć spójność aranżacyjną.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak dobrać oświetlenie garażu?
Jak mądrze dobrać oświetlenie do garażu?

Zamknij