Energooszczędne oświetlenie domu wpłynie nie tylko na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, ale też na estetykę. Na rynku oferowane są różne rodzaje lamp, dzięki którym pomieszczenie mieszkalne będzie prezentowało się jeszcze ładniej. Projektowanie energooszczędnego oświetlenia domu to proces wymagający właściwego przemyślenia i planowania. Celem jest przede wszystkim zmniejszenie zużycia energii i obniżenie kosztów rachunków za energię. W tym tekście dowiesz się, dlaczego oświetlenie energooszczędne w domu jest coraz powszechniej instalowane.
W tym artykule dowiesz się:
W jaki sposób zaprojektować energooszczędne oświetlenie domu?
Celem wielu Polaków jest stworzenie energooszczędnego domu, który jest ekologiczny i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. W takim przypadku bardzo ważne jest zainstalowanie odpowiedniego źródła światła. Powinno być ono energooszczędne. Współczesna technika i nowoczesne technologie pozwalają na tanie oświetlenie domu. Żeby oświetlenie w domu było energooszczędne, ważny jest wybór odpowiedniego źródła światła. Okazuje się, że najlepszym wyborem są żarówki LED. Zużywają one nawet do 90 proc. mniej energii niż tradycyjne żarówki, a jednocześnie są trwalsze i wydajniejsze. Ważną kwestią jest też zastosowanie czujników ruchu. Pozwalają one na automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia w zależności od obecności ludzi w pomieszczeniu. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego zużycia energii, kiedy pomieszczenie jest puste. Eksperci zalecają też stosować układy sterowania oświetleniem. Dzięki nim możliwa jest regulacja natężenia światła w zależności od potrzeb użytkownika. Coraz popularniejsze jest stosowanie systemu dimmerów pozwalającego na płynną regulację natężenia światła i dopasowanie go do sytuacji.
Stworzenie energooszczędnego domu
Żeby dom był energooszczędny, nie wystarczy tylko zamontować energooszczędne żarówki LED. Bardzo istotne jest też odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła w pomieszczeniach mieszkalnych. W ten sposób zminimalizuje się zużycie prądu i zapewni optymalne oświetlenie. Od paru lat coraz więcej ludzi korzysta z oświetlenia punktowego pozwalającego na oświetlenie konkretnych miejsc w pomieszczeniu, a nie całej przestrzeni. Istotne jest również wykorzystanie naturalnego źródła światła. To bardzo ważna kwestia, która pozwala znacząco zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Światło naturalne jest też zdecydowanie przyjemniejsze od sztucznego. Dlatego jeżeli jest taka możliwość, warto postawić właśnie na nie. Reasumując, projektowanie energooszczędnego oświetlenia domu to dość złożony proces. Wymaga właściwego przemyślenia i planowania. Najlepiej zastosować się do wyżej wymienionych zasad. Dzięki nim zmniejszy się zużycie energii i obniży koszty rachunków za energię, co jest bardzo istotne w czasach, kiedy prąd jest coraz droższy. Aby stworzyć energooszczędny dom, trzeba postawić na:
– żarówki LED
– zastosowanie czujników ruchu
– zastosowanie układu sterowania oświetleniem
Inne sposoby na zaoszczędzenie energii na oświetleniu
Istnieją też inne rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Przede wszystkim warto wykorzystywać światło punktowe do podkreślenia elementów dekoracyjnych. Oprócz oświetlenia podstawowego eksperci zalecają rozważyć zastosowanie światła punktowego pozwalającego na podkreślenie elementów dekoracyjnych w domu. Mowa tutaj np., o obrazach, rzeźbach czy regałach. W ten sposób osiągnie się interesujący efekt wizualny, a co istotne – ograniczy się zużycie energii elektrycznej. Warto też montować oświetlenie zgodnie z zasadami ergonomii. Oznacza to w skrócie, że źródło światła powinno być zainstalowane na właściwej wysokości. Musi znajdować się w takim miejscu, żeby oświetlenie nie oślepiało użytkowników pomieszczenia. Dzięki temu zapewni się nie tylko komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej, ale też uniknie się niepotrzebnego zużycia prądu. Zalecane jest również korzystanie z reflektorów solarowych do oświetlenia zewnętrznego. Jeżeli mowa natomiast o oświetlenie zewnętrznym, dobrym pomysłem jest implementowanie reflektorów solarowych pobierających energię słoneczną, która magazynowana jest w bateriach. Takie rozwiązanie jest nie tylko energooszczędne, ale też ekologiczne.
Dlaczego żarówki LED pozwolą stworzyć energooszczędny dom?
Okazuje się, że żarówki LED są jednym z najbardziej energooszczędnych źródeł światła dostępnych na rynku. W porównaniu do tradycyjnych modeli LED-y zużywają o wiele mniej energii, a jednocześnie dają więcej światła. Co istotne, standardowe żarówki zużywają około 90 proc. energii na wytwarzanie ciepła. W tym przypadku mowa o stracie energii. Natomiast żarówki LED są w stanie przetwarzać ponad 95% energii elektrycznej na światło, co oznacza, że są o wiele bardziej efektywne energetycznie. Istnieje znacznie więcej korzyści płynących z zastosowania takich żarówek. Przede wszystkim popularne LED-y są trwałe i wytrzymałe. Trzeba je wymieniać znacznie rzadziej niż standardowe żarówki. Dlatego coraz więcej osób kupuje LED-y. Dzięki nim można stworzyć energooszczędny dom, co jest celem wielu osób. Żarówki LED emitują też mniej ciepła, dzięki czemu rzadziej się przegrzewają.
Recent Comments