Łazienka jest miejscem, które odwiedzamy rano jako jedno z pierwszych. Idealne światło powinno więc być uniwersalne. Nie może razić w oczy ani przeszkadzać w późniejszych czynnościach toaletowych. Jakie oświetlenie wybrać, aby zainstalowane lampy były kompromisowe i zadowalały wszystkich użytkowników?

Przeczytaj nasz poradnik i wybierz idealne oświetlenie do swojej łazienki. Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze, właściwie zaplanuj oświetlenie do łazienki

Dobrze dobrane oświetlenie powinno być funkcjonalne. Dobrze będą się przy nim czuć osoby biorące relaksującą kąpiel, jak i wykonujące czynności higienicznych i toaletowych przed lustrem. Złe światło może utrudniać wykonanie makijażu, a nawet golenie czy nitkowanie zębów.

Pamiętajmy, że łazienka jest miejscem, które powinno kojarzyć się dobrze wszystkim domownikom, warto więc o nią zadbać i precyzyjnie rozmieścić lampy w pomieszczeniu.

Pierwsze co powinniśmy wykonać, to plan oświetlenia. Do tej czynności wystarczy nam kartka papieru i długopis. Rysujemy prosty szkic łazienki i zaznaczamy na nim miejsca, które są bardziej wymagające oświetleniowo. Następnie robimy notatki, gdzie przyda się mocne oświetlenie, a gdzie możemy zainstalować odrobinę słabsze, a nawet ambientowe.

Na jakim etapie jesteś? Czyli trudności w instalacji właściwego oświetlenia

Zaplanowanie właściwego oświetlenia jest o wiele łatwiejsze, gdy mamy możliwość przerobienia instalacji elektrycznej lub jej zaprojektowania. Wtedy bez problemu dobierzemy właściwe miejsca pod lampy i przygotujemy okablowanie. Jeśli jednak ten etap mamy za sobą i chcemy odmienić zbyt ponurą łazienkę, to nie martwmy się na zapas. Najczęściej wystarczy zastosować kilka trików, żeby pomieszczenie stało się przyjaźniejsze dla domowników:

  • zainstaluj mocne oświetlenie główne, które doświetli całą łazienkę – świetnie sprawdzi się LEDowy plafon, który delikatnie rozproszy intensywne światło i sprawi, że trafi w każdy zakamarek pomieszczenia;
  • pomyśl o oświetleniu punktowym w strategicznych miejscach – nic tak nie poprawia samopoczucia, jak szybkie wykonanie czynności higienicznych w dobrym świetle. W tym celu przy lustrze oraz kabinie prysznicowej zainstaluj kinkiety lub reflektory, które dokładnie oświetlą okolicę i będzie można je szybko wyłączyć, żeby trochę zaoszczędzić;
  • zadbaj o intymne oświetlenie – jeśli lubimy relaks w wannie, to warto pomyśleć również o lampkach ambientowych, które dają delikatne, nastrojowe i ciepłe światło. Takie tło zdecydowanie przyspiesza regenerację i wspomaga odpoczynek.

Ciepłe czy zimne? Jakie światło wybrać do łazienki?

Miejsca już wybrane, ale dalej nie mamy pewności, na jakie żarówki się zdecydować? Warto rozeznać się we właściwościach światła i wybrać te najbardziej odpowiednie dla nas.

Światło ciepłe

Wprowadza przyjemny, odprężający klimat. Przebywanie przy lampach o takiej temperaturze barwowej ułatwia odpoczynek i daje naszemu ciału sygnał, że za niedługo udamy się do łóżka. Tak samo działają promienie zachodzącego słońca i jest to kwestia naturalnego zegara biologicznego, który łatwo rozregulować nieodpowiednim oświetleniem w domu i pracy.

Niestety ciepłe światło nieco zniekształca kolory, dlatego nie nadaje się do wykonywania makijażu. Ma też słaby kontrast, dlatego czynności higieniczne mogą być utrudnione.

Światło zimne

Zimne światło pobudza do działania. Taka temperatura barwowa występuje w ciągu dnia i pomaga lepiej się skoncentrować. Ponadto zimne światło ma duży kontrast, co może być pomocne w wykonywaniu makijażu.

Warto o nim pomyśleć jako o oświetleniu dodatkowym przy lustrze. Uważajmy jednak, gdyż zimne światło nie jest przeznaczone do relaksu i jego nadmiar bardzo męczy wzrok. Niebieska dominanta w nadmiarze może być źródłem suchości oczu, a nawet bólu głowy.

Światło neutralne

Temperatura barwowa będąca kompromisem pomiędzy światłem zimnym a ciepłym. Sprawia, że kolory prezentują się bardzo naturalnie, dlatego żarówki w tej barwie wybiera się najczęściej jako światło dodatkowe do zadań specjalnych. Ponadto światło neutralne jest bardzo lubiane przez panie, makijaż wykonany w tym świetle będzie dobrze się prezentował zarówno w cieplejszym, jak i chłodniejszym oświetleniu.

Pamiętajmy, że światło neutralne dalej jest zbyt zimne do odpoczynku, dlatego nie poleca się go do relaksu, lepiej zainwestować w żarówki o różnych temperaturach.

Ile źródeł światła przyda się w łazience?

Najważniejsze są strategiczne punkty w łazience oraz ich ilość. Posiadacze małego pomieszczenia, w którym mieści się tylko jedno lustro i wanna mogą być spokojni. Z dużym prawdopodobieństwem wystarczy im pojedyncze oświetlenie główne i dodatkowe – kinkiety lub reflektory przy lustrze. W przypadku większej łazienki zwiększamy ich ilość i instalujemy dodatkowe lampy w miarę potrzeb.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
kot i książki w porannym świetle
Doradzamy, jak wybrać światło do czytania książek

Zamknij