Nie od dziś wiadomo, jak istotną rolę w każdym domu odgrywa odpowiednie oświetlenie. Każdy doskonale wie, że umożliwia ono oświetlanie danych przestrzeni, przez co możliwe jest korzystanie z nich po zmroku. Co więcej, właściwy dobór lamp jest w stanie zbudować w danym miejscu odpowiedni klimat. Poprzez zastosowanie dobrych lamp można spowodować, że pomieszczenie stanie się przytulne, intymne lub też spokojne i pozwalające się zrelaksować. Wszystko to dotyczy pomieszczeń takich jak sypialnia czy też salon. Co jednak ze schodami? One również wymagają odpowiedniego oświetlenia, jednak mało kto wie, czym się ono powinno charakteryzować.

Dlaczego prawidłowe oświetlenie schodów w domu jest tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak oświetlić schody i na co należy zwracać uwagę podczas dobierania odpowiedniego rodzaju oświetlenia, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, z jakiego powodu jest to tak ważne. Czy nie wystarczy zwykłe, standardowe i tanie oświetlenie? W końcu mowa jest o miejscu w domu, które służyć będzie tylko do przechodzenia i nie będzie ono pełniło żadnej ważniejszej funkcji.

Myślenie w ten sposób, czyli deprecjonowanie znaczenia oświetlenia na schodach, może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze i domowników bezpieczeństwo. Wiedzieć bowiem trzeba, że schody to najczęściej miejsce, które pozbawione jest dostępu do naturalnego dziennego światła. Powoduje to, że nawet w ciągu słonecznego dnia na schodach panuje półmrok. Jeśli połączy się takie warunki z kiepskiej jakości oświetleniem, doprowadzić można do sytuacji, w której o wypadek będzie nietrudno. Żeby więc korzystanie ze schodów w ciągu dnia, lecz również w nocy było bezpieczne, tak ważne jest prawidłowe rozmieszczenie odpowiedniej jakości punktów świetlnych przy schodach.

Czym powinno się charakteryzować oświetlenie schodów?

Jeśli planuje się kupienie oświetlenia do schodów, trzeba dowiedzieć się, czym się ono powinno charakteryzować. Jakimi zatem cechami takie powinno się wyróżniać?

Pamiętać trzeba o tym, że lampy oświetlające schody muszą cechować się równomiernym oświetleniem przestrzeni. Kluczowe w tym wypadku są rzecz jasna stopnie. Co niezwykle ważne, światło nie może być zbyt ostre, a także nie powinno znajdować się na wysokości wzroku domowników, ponieważ może powodować ich oślepienie, a w efekcie tego powstanie bardzo niebezpiecznej sytuacji. Z tego też powodu poleca się lampy nieco przytłumione, które będą posiadały odpowiednią barwę, najlepiej w zakresie 2700-3000 K.

Wybieramy oświetlenie górne nad schody

Jakie jest zdecydowanie najczęściej stosowane i polecane oświetlenie schodów? Nie da się ukryć, że inwestorzy najchętniej stosują w tym wypadku lampy górne, ponieważ pozwalają uzyskać równomierne oświetlenie całej przestrzeni schodów. Co więcej, taka forma oświetlenia sprawia, że domownicy nie będą oślepiani.

To, co jest jednak ważne podczas wybierania lamp wiszących nad schodami to wybranie właściwej ich długości. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, gdy domownicy lub goście będą zahaczali o nie głowami.

Podczas wybierania tego rodzaju lamp warto jeszcze pamiętać, że powinno się zastosować wersję za abażurem. Pozwoli to uzyskać delikatne, bardziej rozproszone światło. Wpłynie to oczywiście na poprawę bezpieczeństwa.

Czy kinkiety to dobry pomysł jako oświetlenie schodów?

Bardzo często inwestorzy podczas kupowania oświetlenia schodów zastanawiają się nad wybraniem kinkietów. Jest to naprawdę wyjątkowo popularne rozwiązanie, które powinno być jednak wybierane szczególnie uważnie. Łatwo bowiem w wyniku nieuwagi zakupić model, który będzie dawał oślepiające i zbyt ostre światło.

Jak wybrać dobry model kinkietów? Pamiętać trzeba o tym, aby świeciły one rozproszonym światłem o niewielkiej mocy, aby możliwe było doświetlenie jedynie niewielkiego fragmentu schodów.

O czym powinno się pamiętać podczas wybierania takiego rodzaju oświetlenia? Przede wszystkim kluczową sprawą jest to, aby punkt świetlny nie był na wysokości oczu domowników. Drugą ważną sprawą jest to, aby snop światła skierowany był ku dołowi, a nie do góry. Pozwoli to na zdecydowanie najlepsze doświetlenie schodów.

Czy kinkiety powinny być stosowane jako główne oświetlenie? Przeważnie odradza się takie rozwiązanie, ponieważ światło pochodzące z kinkietów jest za słabe, aby skutecznie oświetlić całe schody. Polecane jest ono jako uzupełnienie światła głównego, co jest rozwiązaniem szczególnie polecanym osobom starszym.

Czy do oświetlenia schodów warto wybierać plafony?

Na sam koniec warto się jeszcze zastanowić nad tym, czy zamiast lamp wiszących nie lepiej będzie zastosować plafony. Bez wątpienia jest to rozwiązanie bardzo dyskretne i minimalistyczne, które doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Co ciekawe, plafony występują także w różnych wersjach, czyli spotkać się można z modelami sufitowymi, lecz także ściennymi, które mogą być stosowane zamiast kinkietów.

Co jeszcze powoduje, że plafony to dobry wybór? Zauważyć tu trzeba, że są one mniejsze więc ryzyko uderzenia o nie głową czy też zaczepienie ramieniem jest mało prawdopodobne. Dodatkowo dają one na tyle dużo światła, że mogą stanowić główne oświetlenie na schodach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystko, co trzeba wiedzieć o oświetleniu sufitowym
Abc oświetlenia sufitowego – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Zamknij