Coraz więcej wiemy o otaczającym nas świecie, również w zakresie słońca i możliwości, jakie daje nam światło. Dzisiaj wiemy, że słońce daje nam dużo więcej niż światło. Jego promienie ogrzewają, wspomagają wytwarzanie niektórych witamin, a także pomagają odpowiednio nastroić nasz umysł. Mówi się, że przebywanie na słońcu 15 minut dziennie jest receptą na dobre samopoczucie, ponadto jego promienie pomogą nam odzyskać straconą energię. W poniższym artykule skupiliśmy się na wykorzystywaniu światła do relaksacji i tłumaczymy, jak przygotować domowy kącik wypoczynkowy. Zapraszamy do czytania!

Co wyróżnia relaksujące oświetlenie?

Oświetlenie stworzone do relaksu na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od zwykłej lampki. Jednak to tylko pozory, gdyż żarówka mająca ułatwić odpoczynek ma zazwyczaj określone parametry, które naśladują naturalne, wieczorne oświetlenie. Zachodzące słońce daje światło o ciepłej barwie, co wprowadza nasz organizm w stan relaksu – mięśnie stają się mniej napięte, tętno zwalnia, a umysł powoli uspokaja się i przygotowuje na sen.

Warto wiedzieć, że organizacja pomieszczenia do odpoczynku może się nieznacznie różnić w zależności od naszego ulubionego zajęcia. Wieczorne czytanie wymaga mocniejszej lampki niż oglądanie telewizji lub granie na konsoli.

Przygotowanie pomieszczenia do relaksu i wybór odpowiedniego oświetlenia

Wybór odpowiedniego oświetlenia do relaksu różni się w zależności od przeznaczenia pokoju lub jego części. Duże pomieszczenia możemy wyposażyć w kilka źródeł światła i zaświecać je w zależności od wykonywanej czynności.

Kącik mola książkowego

Wygodny kącik do czytania nie jest trudno zaaranżować. Wystarczy wygodny fotel, najlepiej z podnóżkiem, półka na drobiazgi i ulubione powieści, a także odpowiednio dobrana lampa. Skąd mamy wiedzieć, że lampka będzie nadawała się do czytania? Otóż wystarczy przypatrzeć się jej parametrom.

Po pierwsze, wybierajmy żarówkę o mocy mieszczącej się w przedziale od 40 do 80 W. Po drugie, lampa powinna znajdować się w odległości przynajmniej 30 cm od nas. Ponadto ułóżmy ją pod takim kątem, żeby nie zasłaniać sobie światła podczas czytania. Sprawdzą się wszystkie modele lamp podłogowych z możliwością regulacji, gdyż ich mobilność ułatwi szybką zmianę położenia naszego kącika czytelniczego. Warto wspomnieć, że najlepszym wyborem, jeśli chodzi o żarówkę, będzie taka, która daje ciepłe światło, co ułatwi wypoczynek i nie zmęczy oczu.

Odpowiednie światło w łazience pomaga w relaksie

Zamieniamy łazienkę w domowe SPA

Łazienka to pomieszczenie o wielu funkcjach. Służy przecież nie tylko do celów higienicznych. Wygodna wanna pomoże nam się zrelaksować i zregenerować siły, jednak pełnię odpoczynku zaznamy, nie dzięki odpowiednim olejkom i dodatkom kąpielowym, a poprzez dobranie właściwego oświetlenia. Wybór lampy i żarówki może być trudnym zadaniem, gdyż do łazienki zwykle kupuje się oświetlenie jasne i o neutralnej temperaturze barwowej. Dzięki temu światło nie zniekształca kolorów, co jest szczególnie ważne podczas wykonywaniu makijażu.

Najlepszym wyborem będzie instalacja co najmniej trzech źródeł światła. Jedno przy lustrze, drugie centralne, a trzecie w pobliżu wanny – dopasowane parametrami do ułatwienia zabiegów relaksacyjnych. Dobrym pomysłem będą też lampy ze ściemniaczami, za pomocą których jednym ruchem odmienimy nastrój w łazience. Jakie światło wybierać do domowego SPA? Postawmy na żarówki o ciepłej barwie, do tego dające delikatne i stłumione światło. W sklepach dostaniemy ledy z mlecznym szkłem, które nie rażą w oczy.

Oświetlamy domowe kino

Domowe kącik filmowy również warto odpowiednio oświetlić. W przypadku telewizorów warto zwracać uwagę, aby lampa była usytuowana z jego boku lub za nim, dzięki temu nie będą rozpraszały nas odbicia pojawiające się na ekranie. Przyda się kinkiet lub mała lampa stojąca. Świetnie sprawdzą się również taśmy ledowe, które możemy przytwierdzić do szafki rtv i ściany za telewizorem. Niektóre z nich można też przytwierdzić do telewizora i odpowiednio zaprogramować, co da efekt znany z technologii Ambilight. Jeśli chodzi o rodzaj żarówek, wybierajmy te o żółtej barwie oraz małej mocy, a każdy seans będzie udany i relaksujący.

Oświetlenie pokoju wielofunkcyjnego a relaks

Małe mieszkania bywają najbardziej problematyczne, gdyż jedno pomieszczenie staje się jadalnią, biurem, sypialnią, a także salonem. Projektanci coraz lepiej radzą sobie ze sprytnymi i wielofunkcyjnymi układami, jednak warto pamiętać o tym, jakie światło jest najlepsze do wypoczynku. Dopilnujmy, aby w pokoju znajdowała się chociaż jedna lampka dająca ciepłe i delikatne światło, a nasz organizm będzie regenerował się o wiele szybciej. Oczywiście nie zapominajmy, że do odpowiedniego odpoczynku wszystkie inne źródła światła powinny być zgaszone. Wyjątkiem jest telewizor uruchamiany na regenerujące seanse filmowe lub gamingowe.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Naturalne światło zimne
Światło ciepłe czy zimne? Poznaj właściwości temperatury barwowej

Zamknij