Łazienka to najczęściej najmniejsze pomieszczenie w naszym domu. Uczucie przytłoczenia i świadomości ograniczonej swobody ruchów może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Jest kilka sposobów na to, by optycznie powiększyć przestrzeń a jednym z nich jest oświetlenie. Dzięki odpowiednim lampom możemy zwiększyć komfort użytkowania. W naszym artykule podpowiadamy, jak optycznie powiększyć małą łazienkę za pomocą oświetlenia.

Jakie oświetlenie do powiększenia przestrzeni łazienki?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do całego wnętrza domu bywa trudne, aczkolwiek prawdziwym wyzwaniem może okazać się aranżacja lamp małej łazienki. Źródło światła to kluczowy element w naszych mieszkaniach, dlatego należy mądrze rozplanować połączenie doświetlenia dekoracyjnego, jak i funkcjonalnego. O wiele trudniej jest jednak w sytuacji, kiedy chcemy optycznie powiększyć wąską łazienkę. Światło może wpłynąć na odbiór wielkości całej przestrzeni, dlatego warto rozważyć wiele źródeł światła, takich jak:

  • oświetlenie punktowe zamontowane w suficie,
  • oświetlenie LED znajdujące się obok lustra,
  • kinkiety ścienne znajdujące się również przy lustrze,
  • oświetlenie szynowe,
  • światło podłogowe ze specjalnymi hermetycznymi oprawami.

Jak oświetlić małą łazienkę?

W małych łazienkach główną rolę odgrywa oświetlenie, ponieważ jeśli odpowiednio dobierzemy lampy, to będzie nam optycznie wydłużało i poszerzało pomieszczenie. Trzeba mieć to szczególnie na uwadze, ponieważ złe dopasowanie może zmniejszyć całą przestrzeń, zamiast ją powiększyć. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest łazienka z oknem. Aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest ta możliwość, a szczególnie w blokach, gdzie dodatkowo jest ograniczony dostęp do światła dziennego. Brak naturalnego oświetlenia może sprawić, że pomieszczenie stanie się optycznie mniejsze niż w rzeczywistości.

Halogenowe źródła światła do małej łazienki

Z całą pewnością można powiedzieć, że oświetlenie halogenowe idealnie sprawdzi się, jako oświetlenie sufitowe. Światło wydobywające się z tego typu lampy jest zbliżone do naturalnego. Wadą halogenów jest fakt, że bardzo szybko się nagrzewają, a zastosowanie takich żarówek w kinkietach przy lustrze spowoduje, że pojawią się cienie na twarzy, kiedy np. będziemy stosować poranną pielęgnację. Oczywiście oświetlenie halogenowe jest energooszczędne i wytrzymałe. Dlatego warto rozważyć zakup takiego produktu, aby optycznie powiększyć małą łazienkę.

LED-owe oświetlenie małej łazienki

Drugim coraz popularniejszym rozwiązaniem jest oświetlenie LED-owe. Okazuje się, że takie źródło światła jest wysoko zaawansowane technologicznie i energooszczędne. Niektóre modele są w stanie wytrzymać nawet do 35 lat użytkowania. Zdecydowanie zużywają mniej energii niż standardowe żarówki, a to pozwoli nam zmniejszyć rachunki za prąd. Dodatkowo odpowiednio rozmieszczając lampy LED w łazience jesteśmy w stanie wpłynąć na jej wizualną wielkość.

Oświetlenie lustra do małej łazienki

W takich pomieszczeniach, szczególnie niewielkich, nie może zabraknąć lustra. Tak naprawdę im większe, tym lepiej. Dlaczego? Już sam produkt może optycznie powiększyć naszą przestrzeń, tak samo dodatkowe oświetlenie lustra w małej łazience. Istotne jest również, aby zwierciadło nie posiadało zbyt dużych ram, a najlepiej jeśli będzie pozbawione ich całkowicie. Umiejętne zastosowanie luster wraz z odbijającym się światłem od lamp, czy kinkietów pozwala wizualnie powiększyć pomieszczenie.

Oświetlenie punktowe czy liniowe, jakie zastosować w małej łazience?

Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie punktowe, to zyskamy dzięki temu skupienie światła w konkretnych miejscach. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej wśród osób, które cenią sobie nie tylko funkcjonalność, ale chcą mieć pewność, że każdy zakątek łazienki będzie odpowiednio doświetlony. Zastosowanie oświetlenia punktowego zapewni nam swobodę podczas wykonywania codziennych czynności, jak np. mycia twarzy. W przeciwieństwie do poprzedniego, doświetlenie liniowe tworzy miękkie i rozproszone światło, które sprawia, że nasza łazienka staje się przytulna i wprawia w relaksującą atmosferę. Zatem pojawia się pytanie, czy obie wersje oświetlenia w małej łazience sprawią, że pomieszczenie optycznie się powiększy? Oczywiście, że tak! Tak naprawdę wybór i zakup odpowiedniego źródła światła zależy od własnych wymagań i upodobań.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy włączone światło w trakcie snu niesie za sobą skutki zdrowotne
Spanie przy zapalonym świetle – czy szkodzi zdrowiu? Wyjaśniamy

Zamknij