Zastanawialiście się kiedyś nad domem, w którym potrzebne pomieszczenia będą oświetlone w sposób delikatny i intymny, kiedy tego potrzebujemy, a w przypadku wykonywania precyzyjnych czynności, nagle się rozświetlą? To już jest możliwe! Dzięki instalacji inteligentnych rozwiązań możemy połączyć światła główne z klimatycznym oświetleniem tła, idealnym do odpoczynku.

Ciekawych zapraszamy do lektury artykułu!

Oświetlenie ambientowe – co to jest?

Dla tych, którzy pierwszy raz spotykają się z tym określeniem, już spieszymy z pomocą. Wyrażenie jest najczęściej używane przez miłośników motoryzacji, gdyż tak określa się oświetlenie wykorzystywane do tworzenia klimatycznego tła. Wszelkie LEDowe taśmy, które zapewnią odpowiednią widoczność i nie rozproszą przy tym kierowcy, są właśnie ambientowe. Ich drugą funkcją jest też oczywiście robienie dobrego wrażenie, jest to niezwykle efektowne!

Diody LED możemy wykorzystać w ten sam sposób w każdym miejscu. Właśnie tak powstały projekty składające się z podwieszanych sufitów i regipsowych ścianek, w które są wkomponowane specjalne LEDowe taśmy.

Warto wiedzieć, że samo określenie Ambient Light oznacza światło, które nie ma określonego kierunku padania, a miękko otacza przedmioty i konstrukcje. Jest ono przyjemne dla naszych oczu i nie rozprasza. Ponadto pozwala na łatwe kreowanie stylu, poprzez prowadzenie wzroku osoby oglądającej oświetloną tak powierzchnię.

Gdzie wykorzystuje się oświetlenie ambientowe?

Oświetlenie ambientowe wykorzystuje się nie tylko w domach i samochodach. Często można je spotkać w sklepach, muzeach czy kinach. Dzięki temu, że taśmy używane do tego typu oświetlenia są LEDowe, projekty mają bardzo długą żywotność. LEDy będą świecić nawet do 50000 godzin.

Jeśli chodzi o dom, to ambientowe oświetlenie świetnie sprawdzi się w salonie. Dodatkowo oświetlony telewizor zapewni kinowe wrażenia i będzie mniej męczył wzrok podczas oglądania. W przedpokoju, zamiast typowych lamp podłogowych, możemy zainstalować taśmy LEDowe, co jeszcze lepiej i efektowniej wytyczy ścieżkę do reszty pomieszczeń.

Jak zainstalować oświetlenie ambientowe?

Instalacja oświetlenia ambientowego zależy od osobistych preferencji. Niektórzy wolą mieć listwy LEDowe i inteligentne lampki tylko w salonie, a inni sprytnie połączą nimi cały dom. Założenie taśm LEDowych nie jest skomplikowane. Większość z nich jest wyposażona w specjalne powłoki klejące, które przylepiają się do każdej ściany – nie trzeba nic wiercić. Miejsce montażu i wygląd naszych pomieszczeń to już temat na inny artykuł.

Najefektowniej ambientowe oświetlenie wygląda w nowoczesnym, wypełnionym zakamarkami wnętrzu. Regipsowe ściany umożliwiają zaprojektowanie przestrzeni tak, że będziemy mieć wrażenie wylewania się światła ze ściany.

Jak oświetlenie ambientowe wpływa na nasze zdrowie?

Oświetlenie ambientowe ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Delikatne i miękkie światło, szczególnie w ciepłej barwie, sprawia, że o wiele łatwiej się zrelaksować. Pobyt w takim pomieszczeniu polecany jest wszystkim tym, którzy mają problemy ze snem, gdyż ciepłe światło jest bodźcem, który nasze ciało odbiera jako polecenie o przygotowaniu organizmu do snu.

Jakie efekty można jeszcze uzyskać za pomocą oświetlenia ambientowego?

Oświetlenie ambientowe ułatwia instalacje inteligentnego systemu, które nie tylko usprawni sterowanie lampami w całym domu, ale także pozwoli dowolnie dostosowywać natężenie padającego światła.

Możemy także skoordynować LEDowe listwy z telewizorem i komputerem, co umożliwi niezapomniane przeżycia. Ich kolor może dostosowywać się do naszego humoru, ale też do obrazu wyświetlanego na ekranie.

Wady ambientowego oświetlenia i taśm LEDowych

Żaden system nie jest pozbawiony wad. Tak też jest z ambientowym oświetleniem. Jego instalacja może okazać się bardzo droga. Szczególnie jeśli mamy do kupienia duże ilości taśm LEDowych i specjalnych sterowników, które ułatwiają zdalne włączanie i wyłączanie światła, a także zmianę jego natężenia i barwy. Istnieją oczywiście zautomatyzowane urządzenia, ale kosztują one jeszcze więcej niż same LEDy i dedykowany pilot.

Kierując się oszczędnościami, można zdecydować się na brak inteligentnego oświetlenia. Warto wtedy zainstalować odpowiednie przyciski, znajdujące się w strategicznych miejscach mieszkania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
ciepłe oświetlenie lustra w łazience
Jakie światło do łazienki? Ciepłe czy zimne? Krótki przewodnik

Zamknij