Prawie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu światło. Może działać na nas pozytywnie lub negatywnie. Okazuje się, że to, jakie lampy mamy w biurze może również wpłynąć na wydajność pracy pracowników. Co więc możemy zrobić, by pracowało nam się dobrze, światło nas nie rozpraszało i nie przytłaczało? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.
W tym artykule dowiesz się:
Odpowiednie oświetlenie biura a wiek pracownika
Mogłoby się wydawać, że typ oświetlenia nie jest w żaden sposób powiązany z naszym wiekiem, w końcu na każdym etapie życia potrzebujemy go tak samo mocno. Badania jednak pokazują, że wraz z wiekiem, potrzebujemy coraz więcej światła dla zachowania takiej samej wydajności pracy. Zatrudniając pracowników, którzy mają pięćdziesiąt lat i więcej, musimy wiedzieć, że będą oni potrzebować aż sześć razy więcej światła niż pracownicy w wieku 20-30 lat. Jeśli jednak damy takim pracownikom odpowiednio dobrze oświetlone miejsce pracy zyskamy pewność, że będą tak samo wydajnie wzrokowo pracować, co młodsi koledzy.
Jak intensywne światło będzie najlepsze dla naszej pracy?
Przepisy jasno określają, jakie natężenie oświetlenia powinno być zapewnione pracownikom. Minimalna dopuszczalna wartość to 300 lx. Badania jednak pokazują, że oświetlenie stanowiska pracy mocniejszym światłem, nawet do 1000 lx zdecydowanie zwiększa ich aktywność, wydajność i poprawia samopoczucie. Intensywne światło działa na nas pobudzająco. Zauważmy, że w ciemnych pomieszczeniach, nawet w domu, zasypiamy szybciej niż przy oświetlonych. Podobnie działa nasz organizm w biurze. Jeśli jest ono za słabo oświetlone, czujemy się zmęczeni, senni i nie mamy “ochoty” do pracy. W jasnych pomieszczeniach pracuje nam się łatwiej i nie odczuwamy senności. Co ciekawe, badania udowodniły również, że prawidłowo oświetlone miejsce pracy sprawi, że czynności wykonujemy szybciej, a błędy popełniamy zdecydowanie rzadziej. Ważne jest ono również dla zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa. Mniej wypadków i chorób przytrafia się pracownikom przebywającym w mocno oświetlonych firmach.
Światło w dzień a światło w nocy – wpływ oświetlenia na pracownika o różnych porach dnia
Nie ma wątpliwości, że dobre oświetlenie ma większe znaczenie dla osób pracujących bez dostępu do naturalnego światła dziennego. Będą to zarówno pracownicy biurowi (w zimie, pokojach bez okien), jak i osoby pracujące na zmiany nocne. Bez dostępu do słońca jesteśmy mniej czujni, a bardziej zmęczeni i rozleniwieni. By temu przeciwdziałać, wystarczy zainwestować w oświetlenie biurowe o większej, niż standardowa, mocy. Musi być ono mocniejsze od minimalnego o około dziesięć razy. Zyskamy wtedy pewność, że pracownicy będą mieli odpowiednie i bezpieczne warunki do pracy, a ich organizmy zostaną niejako “oszukane”, ponieważ stworzymy im warunki oświetleniowe zbliżone do naturalnych.
Jaka barwa światła jest najlepsza dla naszej efektywności?
Również barwa światła biurowego ma duże znaczenie dla efektywnej pracy. Przede wszystkim musimy pamiętać o podstawowym podziale na światło zimne, ciepłe i neutralne. Każde z nich ma inną temperaturę barwową oraz daje nam inne odczucia. Światło zimne – niebieskie i zielone, sprawia wrażenie chłodu, ale pozwala się skupić i pobudza do pracy. Światło ciepłe – żółte, pomarańczowe – najlepsze jest do odpoczynku i relaksu, ponieważ może zwiększać naszą senność.
W biurze najlepiej sprawdzi się światło chłodne, o temperaturze 6000-8000 lumenów. Będzie ono dla naszych organizmów sygnałem energetyzującym. Pamiętajmy jednak, że wieczorem powinniśmy przebywać w świetle ciepłym, które będzie dla nas sygnałem czasu relaksu.
Światło biurowe XXI wieku
Niestety problemem pracowników XXI wieku jest to, że większość dnia spędzamy przy biurkach w budynkach. Bardzo często ilość naturalnego światła jest w nich niewielka. Zaburza to nasze dobowe rytmy i negatywnie wpływa na jakość snu i pracy. Dlatego szczególnie istotne jest zadbanie o to, by biuro było odpowiednio oświetlone. Musimy pamiętać, że ponad 80% informacji, które docierają do nas każdego dnia, przyjmujemy przy pomocy zmysłu wzroku. Dlatego tak ważne jest zadbanie o sprzyjające mu warunki. Pracując przed monitorem i w źle oświetlonym wnętrzu dość szybko zafundujemy sobie nie tylko zmęczenie, ale również choroby i zaburzenia snu. To z kolei prowadzi do niewyspania się i małej wydajności w ciągu dnia. Szybko wpadamy w błędne koło, w którym nie wypoczywamy i nie pracujemy wydajnie.
Da się jednak z tym walczyć. Konieczne jest odpowiednie oświetlenie biura, najlepiej dopasowane do wieku pracownika, jego upodobań, miejsca pracy oraz jej godzin. Tak naprawdę niewielkim nakładem pracy i finansów możemy znacznie wpłynąć na to, jak będzie się nam lub pracownikom pracowało.
Recent Comments