Światło ma kluczowy wpływ na nasze prawidłowe funkcjonowanie i zdrowie. Co zrobić w przypadku, kiedy nasz pokój nie ma dostępu na naturalnego światła słonecznego? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, które pomogą ci w odpowiedniej aranżacji wnętrza. Zapraszam do lektury!

Brak światła w pokoju  – czym może skutkować?

Nie od dziś wiadomo, że dostęp do naturalnego światła pozytywnie wpływa na nasz organizm. Słońce ma wpływ na wytwarzanie witaminy D, a także endorfin w naszym ciele. Przekłada się to w bezpośredni sposób na nasze dobre samopoczucie i chęć do działania. 

Brak okien w pokoju może więc skutkować obniżeniem nastroju, drażliwością, ogólną niechęcią i  brakiem siły do wykonywania codziennych czynności. To w znaczący sposób może wpłynąć na komfort życia, więc na warto do tego dopuścić.

Odpowiednie doświetlenie pokoju sztucznym światłem może w dużej mierze zrekompensować brak okien w danym pomieszczeniu. Jak odpowiednio rozplanować oświetlenie, żeby w pełni spełniało swoje zadanie?

Lampy wiszące – główne źródło światła

Lampy wiszące są przeważnie głównym źródłem światła w pokoju. Niektóre rodzaje lamp dają jednak więcej światła niż pozostałe, więc należałoby się zastanowić, czy nie byłyby one szczególnie trafnym rozwiązaniem do pokoju bez okien.

Szczególnie dużo światła dają lampy o charakterze industrialnym. Mają one odsłonięte dekoracyjne żarówki, dzięki czemu intensywnie doświetlają pokój. Dają naprawdę zadowalający efekt.

Świetnie mogą się sprawdzić także lampy wielopunktowe, które za pomocą kilku żarówek, zapewnią nam dostateczną ilość światła. Lampy te występują w różnych kształtach i stylach, dzięki czemu każdy będzie w stanie dobrać coś dla siebie. 

Podobnie sprawy mają się z lampami jednopunktowymi. Jeśli jednak mają one zawisnąć w ciemnym pomieszczeniu, warto zastanowić się nad skompletowaniem kilku sztuk i stworzeniem oświetleniowej instalacji, która da zdecydowanie lepszy efekt niż pojedyncza żarówka.  

Abażury, czyli rozwiązanie problemu niskiego pomieszczenia

Jeśli pomieszczenie, które chcemy oświetlić, jest szczególnie niskie, można umieścić lampy w miejscach, w których nie będą przeszkadzały, na przykład nad stołem lub łóżkiem. Jednak jeśli taka koncepcja nie jest dla nas satysfakcjonująca, warto zastanowić się nad zamontowaniem abażurów. 

Lampy te są montowane na ścianach, dzięki czemu w ich przypadku niski sufit nie jest najmniejszą przeszkodą. Są dobrym oświetleniowym dodatkiem, który rozjaśni najciemniejsze zakamarki pokoju, mogą też przejąć funkcję światła głównego. W drugim przypadku będzie po prostu konieczny montaż większej ilości lamp. Najlepiej prezentują się zamontowane na ¾ wysokości ściany.

Lampy podłogowe stojące – praktyczny dodatek do ciemnego pomieszczenia

Lampy podłogowe mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na jasność pokoju. Dodatkowo uzupełnią wnętrze o stylowy i niebanalny akcent. W szczególnie ciemnych pokojach nie warto ograniczać się do jednego dodatkowego źródła światła. Odpowiednio rozmieszczone mogą pomóc w oświetleniu konkretnych partii wnętrza lub całego pomieszczenia. 

Lampy stojące doskonale dzielą przestrzeń na strefy. Za ich pomocą możemy więc wydzielić: kącik relaksacyjny z kanapą i stolikiem kawowy, kącik czytelniczy z wygodnym fotelem, a także kącik jadalny ze stołem i kilkoma krzesłami. Oczywiście opcji jest o wiele więcej i ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Lampy te zapalone pojedynczo będą tworzyć klimatyczne, przytulne miejsca o konkretnym zastosowaniu. Włączone wszystkie na raz będą stanowić wspaniałe uzupełnienie głównego oświetlenia pokoju. 

Lampy stołowe – uzupełnienie oświetlenia ciemnego pokoju

Jeśli zdarzy się, że lampy wiszące i lampy podłogowe nam nie wystarczają, możemy jeszcze zainwestować w lampy stołowe. Będą one nie tylko wspaniałym elementem dekoracyjnym wnętrza. Przede wszystkim dostarczą światła tam, gdzie nie mogą dotrzeć pozostałe lampy. Ich głównym celem będzie zatem oświetlanie niewielkich stolików i blatów. Będą świetnie prezentować się także na wszelkiego rodzaju komodach.

Ciemny pokój – jakie żarówki wybrać?

Co zrobić w przypadku, jeśli nasze oświetlenie mimo wszystko nie spełnia naszych oczekiwań? Być może wówczas warto zastanowić się nad wymianą żarówek? Najlepszy efekt rozświetlenia przestrzeni dadzą na pewno żarówki LEDowe. Dodatkowym atutem będzie brak nagrzewania, co jest szczególnie istotne w pokoju, w którym światło będzie musiało być zapalone właściwie cały czas. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zobacz oświetleniowe triki! To światło zachęci dzieci do nauki

Zamknij