Każdy wie, że czytanie lub pracowanie w słabym świetle może doprowadzić do szybkiego męczenia się wzroku, a w efekcie do jego uszkodzenia. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, że podobnie należy dbać o oświetlenie podczas oglądania telewizji? W poniższym artykule wytłumaczymy, dlaczego tak jest oraz jak dbać o wzrok podczas długich seansów filmowych. Ponadto doradzimy zdrowe oświetlenie do salonu, które wspomoże relaks i przygotuje nas do snu. Zapraszamy do czytania.

Dlaczego należy dbać o oświetlenie podczas oglądania telewizji?

Oglądanie telewizji w niektórych warunkach męczy wzrok bardziej niż w innych. Powodem tego jest zbyt duży kontrast pomiędzy oświetleniem otoczenia a tym, jakie emituje ekran telewizora. Idealne jest światło dzienne, jednak najczęściej dzień spędzamy w pracy lub na innych czynnościach, a dopiero wieczorem relaksujemy się przed wielkim ekranem. Dostosowanie otoczenia do warunków optymalnych dla naszego wzroku sprawi, że nie zmęczymy się tak szybko, a sen przyjdzie o wiele łatwiej.

Jak ustawić optymalne oświetlenie do oglądania telewizji?

W ciągu dnia nie musimy nic robić, aby poprawić jakość odpoczynku przed telewizorem. Wystarczy jedynie zasłonić okna, które odbijają się na ekranie. O wiele więcej pracy czeka nas wieczorem, gdyż wyrównanie kontrastu wymaga od nas ustawienia kilku dodatkowych lampek. Najlepiej sprawdzą się:

  • oświetlenie centralne ustawione nad nami – lampa nad naszą głową nie przeszkodzi w oglądaniu telewizji i prawidłowo doświetli otoczenie. Jej minusem jest brak kinowego klimatu, jednak na specjalne okazje możemy zrobić wyjątek. Nie zapomnijmy o abażurach, które znacznie zmiękczą światło;
  • lampy stojące ustawione z tyłu i obok telewizora – koniecznie z mięsistym kloszem, który złagodzi światło i doda pomieszczeniu klimatu. Plusem lamp stojących jest możliwość szybkiej zmiany aranżacji, kiedy odczuwamy taką potrzebę;
  • kinkiet ustawiony za telewizorem – światło za telewizorem poprawia kontrast i jednocześnie nie razi w oczy. Ponadto takie rozwiązanie jest świetną alternatywą dla ledów wbudowanych w telewizory;
  • taśmy led naklejone za telewizorem – co prawda takie rozwiązanie nie zawsze w pełni wyrównuje kontrast, jednak uprzyjemnia seans i sprawia, że wzrok męczy się odrobinę mniej. Co więcej, ledy wyglądają fenomenalnie i robią świetne wrażenie na gościach. Z taśmami bez problemu poradzimy sobie samodzielnie, a mniej uzdolnieni lub zapracowani mogą zakupić telewizor z wbudowanym oświetleniem.

Oświetlenie do oglądania telewizji jest łatwe do wykonania, ponieważ mamy szerokie pole manewru, a w ofertach sklepów możemy dowolnie przebierać. Ponadto jest to jedno z tych udogodnień, które realnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto zainwestować w tego typu oświetlenie do salonu.

oswietlenie led za telewizorem 200x300 Przy jakim świetle lepiej oglądać TV? Doradzamy!

A co z oświetleniem, jeśli nie mamy telewizora?

Brak telewizora nie zwalnia nas z obowiązku dbania o wzrok. Ponadto ekran komputera jest praktycznie taki sam jak telewizyjny, dlatego warto zadbać o dobrze oświetlone stanowisko. Zasady są podobne, doświetlamy wnętrze, aby zminimalizować kontrast pomiędzy monitorem a światłem zastanym.

Komputer daje nam nieco szersze pole do popisu, jeśli chodzi o temperaturę barwową. Istnieje wiele aplikacji, które wieczorem ocieplają obraz, ponadto wiele monitorów jest już wyposażonych w tryb nocny, który nie męczy wzroku i zapewnia światło bardziej zbliżone do naturalnego. Jeśli połączymy kilka rozwiązań, to możemy być pewni, że znikną wszelkie problemy z oczami, a rano obudzimy się bardziej wypoczęci.

Zmęczony wzrok – jak rozpoznać złe oświetlenie?

Nieprawidłowe oświetlenie pokoju z telewizorem rozpoznamy bez problemów. Już po krótkiej chwili oczy zaczynają piec i łzawić, staja się przekrwione, a także mamy wrażenie piasku pod powiekami. Do tych objawów może dojść ból głowy i zawroty, a także ogólne osłabienie i zmęczenie. Jeśli każdy wieczór wygląda tak samo i nic nie pomaga, to spróbujmy na nowo zaaranżować oświetlenie.

Jak dbać o wzrok przed telewizorem i monitorem?

Właściwe oświetlenie to duży krok w kierunku naszego dobrego samopoczucia, jednak warto przestrzegać kilku zasad, żeby odpoczywało i pracowało się przyjemniej oraz mniej boleśnie. Dobre krople do oczu to konieczność i powinniśmy używać ich za każdym razem, kiedy odczuwamy dyskomfort pod powiekami. Przerwy w reklamach telewizyjnych pozwalały odpocząć naszym oczom i na chwilę zmienić pozycję. Wróćmy do tej tradycji i rozglądnijmy się po pokoju lub wstańmy, przynajmniej 2 razy podczas godziny spędzonej przed ekranem.

Zachowanie właściwej odległości od telewizora lub monitora to nie mit. Dzięki temu oczy nie męczą się tak szybko, a szyja jest w naturalnej pozycji, co przekłada się na brak dolegliwości ze strony kręgosłupa. Pamiętajmy, że im większa rozdzielczość i większy ekran, tym większa odległość jest polecana.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]