Naturalne światło nie ma jednej temperatury barwowej, a zmienia się na przestrzeni całego dnia. Wszystko to dzieje się po to, żeby nasz organizm miał podpowiedź, kiedy może najwydajniej pracować, a kiedy przyszedł czas na odpoczynek. W poniższym artykule dowiecie się, jak rozpoznać zmianę temperatury oświetlenia, a także jak każda z nich wpływa na naszą aktywność. Zapraszamy do czytania.

Temperatura barwowa — co to jest?

Określenie temperatura barwowa nie jest metaforą. Światło da się mierzyć, a jego dominantę kolorystyczną określa się poprzez pomiar temperatury w kelwinach. Wynik 3000 K to barwa neutralna, która nie wpływa na nasze postrzeganie kolorów. Wszystko prezentuje się wtedy naturalnie, a my nie odczuwamy dyskomfortu. Światło o temperaturze niższej niż 3000 K jest zaliczane jako ciepłe. Posiada żółtą dominantę, a im niższa temperatura, tym bardziej zażółcone staje się nasze otoczenie. W pomieszczeniu z takimi żarówkami szybko zaczniemy robić się senni, a ciało powoli zacznie się rozluźniać. Temperatura barwowa powyżej 3000 K oznacza światło zimne. Jest ono o wiele jaśniejsze i intensywniejsze od ciepłego, a oświetlone nim otoczenie działa na nas pobudzająco. Jego największą wadą jest zniekształcanie barw. Wszystko staje się niebieskie, a skóra wydaje się sina i zmęczona.

Współczynnik oddawania barw CRI — co ma wspólnego z temperaturą?

Stopień zniekształcania kolorów przez światło określamy współczynnikiem oddawania barw, w skrócie CRI. Jego wartość wyrażamy w 100-stopniowej skali – gdzie 0 oznacza światło monochromatyczne, a 100 widmo ciągłe światła białego. Jego zadaniem jest wskazanie, czy prawidłowo widzimy barwy przedmiotów. Im przedstawiony współczynnik ma wyższe oznaczenie, tym naturalniej postrzegamy otaczające nas przedmioty. Według producentów lamp minimalny wskaźnik CRI powinien wynosić przynajmniej 80. Wtedy mamy pewność, że postrzegamy otoczenie tak samo, jak przy naturalnym świetle słonecznym.

swiatlo lampy ciepla temperatura Światło ciepłe czy zimne? Poznaj właściwości temperatury barwowej

Jak dobrać odpowiednią barwę światła?

Barwa światła dobierana do otoczenia powinna zależeń od naszych indywidualnych potrzeb, podobnie jak moc żarówki. Temperatura oświetlenia może mocno wpływać na nasz nastrój i możliwość koncentracji, dlatego ważne jest, żeby każde pomieszczenie w domu było przystosowane do najczęściej wykonywanych w nim aktywności. Oto kilka przykładów:

  • biuro lub pokój do nauki i pracy – światło w takich pomieszczeniach powinno mieć temperaturę około 6000 K. Jasne oświetlenie o niebieskiej dominancie najlepiej naśladuje słońce oraz pozwala łatwiej się skoncentrować na wykonywanych zadaniach;
  • pokój dzienny – pokój w którym najczęściej przebywamy, jednak za każdym razem zajmujemy się innymi czynnościami, powinno być oświetlone uniwersalnie. Najlepiej sprawdzi się tutaj lampa o temperaturze pomiędzy 3500 K a 4300 K. Taką samą zasadę stosujemy również do pomieszczeń przejściowych, czyli korytarzy, klatek schodowych, a nawet łazienek i kuchni;
  • salon i sypialnia – w tych pomieszczeniach najczęściej oddajemy się relaksującym czynnościom, dlatego temperatura barwowa powinna być ciepła. Taka aranżacja pozwoli nam łatwiej rozluźnić się po dniu pracy i sprawi, że pokój będzie prezentował się bardziej przytulnie.

Warto wiedzieć, że w jednym pomieszczeniu mogą znaleźć się lampki o różnej temperaturze barwowej. Warto je łączyć, szczególnie kiedy mieszkamy w małym mieszkaniu, które zamierzamy podzielić na kilka stref. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej dopasujemy światło do swoich potrzeb, a także zapewnimy sobie naturalne warunki pracy czy relaksu. Pamiętajmy, że kolor światła wpływa na wygląd wnętrza, co najłatwiej zauważmy, zaświecając naprzemiennie lampkę ciepłą i zimną.

Jak połączyć światło ciepłe i zimne w jednym pomieszczeniu?

Uniwersalne projektowanie wnętrz dotyczy również oświetlenia. Aby zachować jak najwyższy komfort użytkowania, warto łączyć ze sobą nie tylko oświetlenie o różnej mocy, ale również o innych temperaturach barwowych. Jeśli w pokoju zainstalowaliśmy kilka punktów oświetleniowych, to wystarczy, że wyposażymy je w żarówki o różnych parametrach. Oczywiście powinny być one dopasowane do najczęściej wykonywanych czynności według naszych poprzednich porad.

Świetnym przykładem są duże pokoje z aneksami kuchennymi. Wymagają one montażu kilku lampek i podziału przestrzeni na wyraźne strefy. Dzięki wybraniu oświetlenia w tonacjach ciepłych i zimnych sprawimy, że przyjemniej spędzimy czas na odpoczynku, a także bez problemu ugotujemy posiłek, który w naturalnym świetle zaprezentuje się bardziej smakowicie.

Czy istnieje uniwersalna temperatura oświetlenia?

Za najbardziej uniwersalną temperaturę oświetlenia uważa się 3000 K. Dzięki niej kolor otoczenia będzie prawidłowo oddany, jednak nie skorzystamy na działaniu pobudzających lub relaksującym. Dobrym wyborem są też wielopunktowe żyrandole lub lampy pająki, których poszczególne ramiona możemy wyposażyć w LEDy o różnych parametrach, zaświecane wedle aktualnych potrzeb.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]