Każde pomieszczenie w naszym domu może wymagać nieco innego oświetlenia. Różne barwy mają bowiem odmienne właściwości. Złe ich dopasowanie do czynności, które wykonujemy w danym pokoju, może zaskutkować rozdrażnieniem, problemami ze wzrokiem czy skupieniem. Jak więc dobrać barwę światła do pomieszczenia? Zapraszamy do lektury poradnika.

Światło ciepłe, zimne, neutralne – które sprawdzi się najlepiej w poszczególnych pomieszczeniach

Każde pomieszczenie w naszym domu może wymagać nieco innego oświetlenia. Różne barwy mają bowiem odmienne właściwości. Złe ich dopasowanie do czynności, które wykonujemy w danym pokoju, może zaskutkować rozdrażnieniem, problemami ze wzrokiem czy skupieniem. Jak więc dobrać barwę światła do pomieszczenia? Zapraszamy do lektury poradnika.

Czym różnią się światło ciepłe, zimne i neutralne?

Światło elektryczne towarzyszy nam już od ponad stu lat. Przez większą część tego okresu wybór ograniczał się co najwyżej do mocy żarówki stanowiącej źródło światła w pomieszczeniu oraz koloru światła. Ją z kolei najczęściej osiągano, barwiąc żarówkę na odpowiedni kolor (najczęściej czerwony, niebieski, żółty, bądź zielony), zaś barwa temperaturowa wynikała wprost z zastosowanego typu oświetlenia i nie dało się tego ograniczenia w żaden sposób obejść. Wraz z pojawieniem się w sklepach oświetlenia LED na początku obecnego stulecia otrzymaliśmy możliwość dobrania nie tylko mocy oświetlenia czy jego koloru, ale także barwy temperaturowej bez konieczności zmiany lampy.

Jaką temperaturę barwową ma światło ciepłe?

Barwa ciepła kojarzy się nam najbardziej ze światłem świecy lub tradycyjnej elektrycznej żarówki. Jego barwę temperaturową określamy w przedziale od 2700K do 3500K.

Ten typ światła jest preferowany przez większość osób, gdyż kojarzy się nam (niesłusznie) ze światłem słonecznym. Tak naprawdę przypomina nam on sztuczne światło, którego używaliśmy wieczorami, gdy na światło słoneczne nie było już co liczyć.

Jakie to światło zimne?

Światło o temperaturze barwowej, określanej jako zimna, mieści się w przedziale od 20000K (błyskawica) do 4500K. Dawniej zimną barwę światła można było ujrzeć w często stosowanych świetlówkach, które znamy choćby ze szkoły, czy sali szpitalnej. Światło o takiej barwie temperaturowej było celowo wybierane do pomieszczeń, w których odbywała się praca lub nauka.

Czym jest światło neutralne?

Światłem o neutralnej barwie temperaturowej strumień fotonów w przedziale od 4500K do 4000K. Ten typ światła jest barwowo najbardziej zbliżony do naturalnego światła słonecznego. Oświetlenie dające tę barwę, jest szczególnie pożądane przez osoby, które potrzebują właściwie odróżniać odcienie kolorów. Światło ciepłe i zimne powoduje przekłamanie kolorystyki otaczających nas rzeczy. Tylko neutralna barwa sprawi, że będziemy w stanie prawidłowo rozróżniać, często bardzo zbliżone kolory.

Jakie światło wybrać do sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie dedykowane odpoczynkowi i szeroko pojętemu relaksowaniu się. By nasz odpoczynek był wydajny, powinniśmy postawić na źródło światła o temperaturze barwowej ciepłej. Sprawia ona, że w naszym mózgu wydziela się więcej melatoniny odpowiedzialnej za uspokojenie i zasypianie. W sypialni, jeśli jej wielkość na to pozwala, powinniśmy oprócz oświetlenia głównego dającego ciepłą barwę temperaturową, zainstalować oświetlenie strefy łóżka, na którą mogą się składać kinkiety lub lampki nocne. Jeśli lubimy czytać w łóżku, to dobrym pomysłem będzie umieszczenie w oświetleniu dodatkowym diod LED o neutralnej, lub nawet zimnej barwie. Pomoże się nam ono skupić na lekturze. Należy jednak pamiętać, że zimne światło wpływa pobudzająco na nasz mózg i nie należy go w sypialni nadużywać.  

Jakiej temperatury barwowej światło sprawdzi się w salonie?

Salon stanowi główne pomieszczenie w naszych domach lub mieszkaniach. W nim spędzamy zazwyczaj większość czasu, co powoduje, że służy on nam zarówno do spożywania posiłków, spędzania czasu z rodziną, jak i niejednokrotnie do wykonywania różnych prac. W zależności od tego, jakie aktywności są najczęściej wykonywane w salonie, powinna zależeć barwa temperaturowa zainstalowanego tam oświetlenia. Jeśli główne czynności wykonywane tamże to szeroko pojęty relaks i zabawy z dziećmi, wówczas powinniśmy postawić na światło ciepłe. W obecnych czasach duża część z nas pracuje w trybie home office, co sprawia, że nasze salony stają się miejscami pracy. W takim przypadku powinniśmy rozważyć użycie światła o zimnej barwie temperaturowej, które pomoże nam skoncentrować się na wykonywanych czynnościach, podnosząc wydajność naszej pracy. Niekiedy zdarza się, że salon staje się miejscem poświęcania się hobby, jak robótki ręczne czy malowanie modeli bądź figurek. Osobom, które w ten sposób chcą użytkować salon, zaleca się wybranie spośród szerokiego asortymentu żarówek LED takich, które będą miały neutralną barwę temperaturową. Spowoduje to, że także po zachodzie słońca będą one w stanie oddawać się swemu hobby bez ryzyka pomyłki przy doborze barw dla swoich dzieł.

Światło zimne czy neutralne – które do kuchni?

Kuchnia to tradycyjnie serce domu. Dobór barwy temperaturowej światła do tego pomieszczenia to kwestia indywidualnych preferencji, jednakże dobrym pomysłem jest użycie ciepłej barwy światła w oświetleniu głównym. Zapewni ona przytulną atmosferę wnętrza i stworzy “domowy” klimat. Należy jednak pamiętać, że kuchnia to miejsce, w którym wykonuje się czynności wymagające koncentracji uwagi, jak np. krojenie warzyw. Warto zadbać, by blat roboczy posiadał dodatkowe oświetlenie, które sprawi, że praca przy nim będzie bardziej bezpieczna. Takie źródło światła powinno równomiernie oświetlać blat i dawać zimną barwę temperaturową światła.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
ABC oświetlenia LED do przedpokoju
ABC oświetlenia LED do przedpokoju

Zamknij