Każdy był kiedyś dzieckiem i wie, że w tym wieku trudno skupić się na jednej rzeczy. Warto wiedzieć, co możemy zrobić, żeby maksymalnie ułatwić podopiecznym naukę. W poniższym artykule przedstawimy wpływ oświetlenia na młody organizm, a także pokażemy kilka trików, dzięki którym odrabianie lekcji stanie się przyjemnością. Zapraszamy do czytania.

Dobrze zorganizowane miejsce do nauki i prawidłowe oświetlenie

Badania już dawno dowiodły, że nasza wydajność zależy od oświetlenia. Nie inaczej jest w przypadku dzieci. Im również potrzebne jest odpowiednio przygotowane miejsce pracy, które pozwoli łatwiej zebrać myśli i przelać je na papier. Oprócz porządku i wygodnego siedzenia potrzebne są jeszcze odpowiednie lampy – jedna nad głową, a druga na biurku.

Kilka podstawowych informacji o wpływie oświetlenia na zdrowie

Oświetlenia wpływa na nasz organizm w dwojaki sposób. Z biologicznego punktu widzenia potrzebny jest do wytwarzania witaminy D, której nie da się pozyskać z pożywienia. Ponadto od niego zależy rytm dobowy i samopoczucie. Odpowiednia dawka snu i przebywanie na słońcu zapewnia pełny komfort i funkcjonowanie w zdrowiu. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, które dopiero rozwijają się i kształtują młode organizmy.

Słońce ma także wpływ na niektóre procesy myślowe, które przebiegają dużo wprawniej, gdy zapewnione jest odpowiednie oświetlenie. Najlepsze światło do pracy powinno mieć nie tylko dużą moc, ale także wysoką temperaturę barwową, co na skali odpowiada niebieskiemu.

Dobrze oświetlone biurko dziecięce

Gdzie ustawić lampkę na biurku?

Prawidłowe ustawienie lampki zależy od tego, którą ręką pracuje dziecko. Leworęczni powinni mieć światło po swojej prawej stronie, a praworęczni po lewej. W innym razie nasza pociecha może zasłaniać sobie lampkę, przez co na biurku powstanie cień – taka sytuacja nie tylko skutecznie rozprasza, ale także bardzo męczy oczy.

Najlepiej, gdy lampka będzie miała możliwość regulacji temperatury barwowej oraz mocy. Pozwoli to na dostosowanie światła do wykonywanej czynności i pory dnia. Wieczorem warto ocieplić ocieplenie, co przygotuje organizm do odpoczynku – unikanie niebieskiego światła pozwala lepiej spać i ułatwia relaks.

Oświetlenie główne i dodatkowe – które jest ważniejsze w pokoju dziecięcym?

Oświetlenie główne i dodatkowe pełnią inne role i nie da się jednoznacznie określić, które z nich jest ważniejsze. Planując projekt kącika do nauki dla dziecka, pierwsze skrzypce gra równowaga pomiędzy różnymi źródłami światła. W każdym miejscu, gdzie nasz podopieczny często przebywa, powinna znajdować się lampka. Główne oświetlenie to zdecydowanie za mało i należy znaleźć dobre miejsca na dodatkowe żarówki.

Światło, które zachęca do nauki

Dziecko chętniej uczy się tam, gdzie czuje się komfortowo. Stworzenie wygodnego kącika do nauki i innych prac może skutecznie zachęcić do obowiązków. Najpierw dopasujmy wygodne biurko oraz stabilne siedzisko. Następnie wybierzmy się do sklepu i poszukajmy lampy, która spełni opisywane wyżej warunki. Podczas zakupów weźmy też pod uwagę wystrój pokoju i upodobania milusińskich. Na pewno będą się podobać źródła światła z kolorowymi kloszami lub giętkimi wysięgnikami, kształtem przypominające zwierzęce szyje.

Jeśli nasze dzieci lubią czytać, to nie zapomnijmy o dodatkowym źródle światła przy fotelu lub łóżku. W tej roli świetnie sprawdzą się wszystkie lampki z klipsem, które z łatwością przeniesiemy w inne miejsce. Na przykład do salonu lub kuchni, jeśli zdecydujemy się pomóc dziecku w odrabianiu lekcji.

Lampki wielofunkcyjne, które umilą czas spędzany przy biurku

Niektóre lampy stołowe posiadają więcej funkcji niż tylko regulacja kąta nachylenia. W sklepach znajdziemy modele połączone ze schowkami na przybory szkolne, miejscami na długopisy, a także lampy dziecięce w całości metalowe, do których można przyczepiać magnesy. Dzięki takim dodatkom dzieci będą mogły wyrazić siebie i ukształtować biurko wedle swoich upodobań. Nie zapomnijmy o tablicy korkowej, która świetnie uzupełni roboczy kącik. To właśnie tam wylądują wspólne zdjęcia z wycieczek i wspomnienia pierwszej miłości.

Oświetlenie, które zachęci do nauki – podsumowanie

Na koniec kilka słów podsumowania. Najważniejsze to pamiętać o odpowiedniej temperaturze barwowej – niebieskie lub neutralne światło ułatwi naukę, a żółte zachęci do wypoczynku. Ponadto zwracajmy uwagę na stronę, po której znajduje się lampka biurkowa. Zawsze lewa lub prawa, w zależności od silniejszej ręki. Ustawienie światła nad głową stworzy cień, który skutecznie utrudni odrabianie lekcji. Nie zapominajmy, że dzieci lubią wszystko dopasowywać do siebie, pozostawmy im więc miejsce na wyrażanie własnej osobowości, a z pewnością chętniej skorzystają z przygotowanego biurka.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lampa odpowiednia do sypialni
Chcesz lepiej spać? Poznaj kilka sposobów na zdrowe oświetlenie sypialni

Zamknij