Dobór odpowiedniego oświetlenia do biura może okazać się bardziej problematyczny, niż nam się wydaje. Pod uwagę należy brać nie tylko układ pokoju, ale też miejsce, w którym znajduje się blat i okno. Dopiero połączenie ze sobą wszystkich parametrów, pozwoli nam odpowiedzieć sobie na pytanie – której strony biurka powinno padać światło?

Lampka przy biurku czy oświetlenie naturalne? Co jest zdrowsze?

Prawidłowe oświetlenie powinno podążać razem z rytmem słonecznym lub go imitować. Nie mamy tu na myśli zapalenia światła o wschodzie słońca i zgaszenia go o zachodzie, ale bardziej o właściwe dopasowanie natężenia i temperatury.

Jeśli mamy taką możliwość, to powinniśmy ustawić biurko pod oknem i jak najdłużej korzystać ze światła naturalnego. Jest ono gwarancją na to, że nie będzie nam przeszkadzać jego barwa, a to nad czym pracujemy, zostanie dobrze oświetlone. W przypadku nieco ciemniejszego dnia warto zdecydować się na doświetlenie pomieszczenia główną lampą.

Jak dobrać właściwe oświetlenie miejscowe do miejsca pracy?

Odpowiednie oświetlenie miejscowe jest prawdziwą sztuką, jednak po zapoznaniu się z naszymi wskazówkami, może stać się dla nas o wiele łatwiejsze.

Po pierwsze, odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie: która ręka jest naszą dominującą? Wybór będzie bardzo pomocny, ponieważ leworęczni powinni ustawić światło po prawej stronie, a praworęczni po lewej. Dzięki temu nie będziemy zasłaniać sobie miejsca pracy. Powstający przez zły układ cień może nie tylko rozpraszać, ale także przyczyniać się do osłabienia wzroku.

Kolejną wskazówką, jaka pomoże nam wybrać właściwe oświetlenie, to zwrócenie uwagi na barwę światła. Jak już wspominaliśmy, warto kierować się światłem naturalnym, a to staje się cieplejsze i łagodniejsze z końcem dnia. Dopasowanie oświetlenia do naturalnego rytmu nie tylko pomoże nam się łatwiej skupić, ale także sprawi, że nie będziemy rozdrażnieni i o wiele szybciej zaśniemy po pracy. Intensywne i zimne światło daje naszemu organizmowi sygnał o tym, że jest jeszcze za wcześnie na sen.

Gdzie zamontować światło? Czyli parametry oświetlenia biurowego

Wiemy już, że należy inspirować się światłem naturalnym, ale trudno nam zdecydować się na konkretną żarówkę, ponieważ pracujemy o różnych porach? Nie ma problemu. Wielu producentów posiada w swoich ofertach żarówki i lampy inteligentne, które umożliwiają nam regulację temperatury barwowej, a nawet natężenia światła.

Inne czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę to między innymi mobilność samej lampki, jej odległość od biurka i kierunek, z którego świeci. Idealna lampka powinna być na tyle lekka, że bez problemu przeniesiemy ją w inne miejsce na biurku. Dobrze również, aby przewód miał więcej niż 1,5 metra.

Odległość pomiędzy źródłem światła a oświetlonym miejscem nie powinna przekraczać 35 cm, jednak lampa nie może znajdować się w linii naszego wzroku, bo będzie rozpraszać i męczyć oczy.

Na koniec dodamy, że nie powinniśmy kończyć na jednym źródle światła. Zawsze główne źródło światła uzupełniamy drugim, punktowym. W przypadku miejsca pracy drugim światłem będzie nasza lampka biurkowa. W razie potrzeby i ewentualnej zmiany pozycji, możemy nieznacznie zmienić kierunek świecenia lampki, co zagwarantuje nam zawsze dobrze oświetlone miejsce pracy.

Czy rodzaj stojaka na lampkę biurkową ma znaczenie?

Rodzaj i design stojaka na lampkę nie ma większego znaczenia. Jedyne, na co koniecznie zwróćmy uwagę, to regulowana końcówka, ponieważ ułatwi to kontrolowanie źródła światła, szczególnie kiedy siedzimy w niestandardowych pozycjach. Na przykład podczas czytania książki.

Rodzaje żarówek do lampek biurowych

Dobór odpowiedniego rodzaju żarówki także bywa wyzwaniem. Warto kierować się odpowiednią jasnością i energooszczędnością. Coraz popularniejsze stają się żarówki LED, które występują w wielu wariantach i dopasowanie odpowiedniego modelu nie będzie stanowiło dla nas problemu. Ponadto ich czas świecenia jest o wiele dłuższy, co przekłada się na rzadszą wymianę i oszczędności.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
wygodne, antydepresyjne łóżko w sypialni
Czy światło może działać antydepresyjnie? Światło a depresja

Zamknij