Część osób nie wyobraża sobie zasnąć bez zapalonego światła. Dotyczy to głównie dzieci, które radzą sobie w ten sposób przed ciemnością. Z możliwości snu przy włączonym oświetleniu korzysta również bardzo duża część osób dorosłych. Jak jednak wykazały najnowsze badania, spanie przy zapalonym świetle może negatywnie wpływać na nasz organizm, a także powodować poważne dolegliwości. W tym artykule tłumaczymy wpływ włączonego światła na nasze zdrowie i sen.

Dlaczego spanie przy zapalonym świetle jest szkodliwe?

Dzięki światłu w dzień organizm człowieka jest aktywny. W nocy zaś wycisza się i zasypia. Jednakże sztuczne światło zaburza nasz rytm dobowy oraz mocno go rozregulowuje, niekorzystnie wpływając na m.in. nasz układ nerwowy, układ krążenia i metabolizm. Niestety dziś, wraz z rozwojem cywilizacji i technologii, nim położymy się spać, bardzo często korzystamy z urządzeń elektronicznych emitujących szkodliwe, niebieskie światło. Zaliczamy do nich m.in. smartfony. Może to znacznie przyczynić się do zaburzeń cyklu snu.

Poważne skutki zdrowotne spania przy zapalonym świetle

Przede wszystkim światło hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Jego zadaniem jest ustalenie optymalnej temperatury ciała, obniżając ciśnienie krwi i poziom glukozy. Dzięki tym procesom nasz organizm się uspokaja, co pozwala nam spokojnie zasnąć. Natomiast nadmiar sztucznego światła przenika przez powieki, zmuszając zmysły do czuwania. W ten sposób zakłóca nasz sen. Poniżej wyjaśniamy, jakie poważne skutki zdrowotne, oprócz zaburzeń snu, może powodować spanie przy zapalonym świetle.

Przedwczesne starzenie się skóry a włączone światło podczas snu

Ekspozycja na światło w trakcie snu to przyczyna zmniejszenia karotenoidów w naszej skórze. Są to związki chemiczne, które chronią ją przed przedwczesnym starzeniem. Efektem tego mogą być m.in. zaburzenia pigmentacji oraz mniejsza sprężystość skóry. Co więcej, jest bardziej podatna na szybsze pojawienie się pierwszych zmarszczek.

Otyłość – skutek spania z zapalonym światłem?

Światło, emitowane w trakcie snu przez lampkę nocną czy urządzenie elektroniczne takie jak telewizor, może sprzyjać otyłości. Osoby praktykujące ten zwyczaj zazwyczaj ważą więcej niż te, które śpią w ciemności. Zmęczona i niewyspana osoba znacznie częściej sięga po wysokokaloryczne przekąski, częsty powód gwałtownego przyrostu masy ciała, a co za tym nierzadko idzie – chorób przewlekłych takich jak otyłość. Nadmierna waga to istotny czynnik wielu problemów zdrowotnych, np. chorób serca.

Cukrzyca, czyli niekorzystny efekt spania przy zapalonym świetle

Nocna ekspozycja na światło może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Gwałtownie zmienia odporność na insulinę oraz obniża wrażliwość komórek organizmu na przyswajanie glukozy do krwi. U osób spędzających noc przy zapalonym świetle następuje wzrost częstotliwości rytmu serca, a także wzrost poziomu cukru, co prowadzi do stanu przedcukrzycowego.

Nowotwory – bardzo poważne skutki włączonego światła w trakcie snu

Istnieje współzależność pomiędzy poziomem oświetlenia w nocy z podatnością zachorowania na raka piersi. Udowodniło to badanie z lat 1988-2013, przeprowadzone przez naukowców z Harvardu na grupie 110 tysięcy kobiet. Przyczyna tkwi przede wszystkim w zaburzeniach wydzielania przez organizm melatoniny podczas spania przy zapalonym świetle. Hormon snu zapobiega m.in. nowotworom piersi.

Spanie przy telewizorze – dlaczego należy unikać?

Źródłem emitującym światło nie musi być tylko i wyłącznie lampka nocna. Mogą być nimi także urządzenia elektroniczne takie jak telewizor. Sporadyczne zaśnięcie przed nim podczas oglądania filmu zdarza się wielu z nas. Jednakże sprzęt emituje niebieskie światło, nadmierna ekspozycja na które jest niezwykle szkodliwa dla organizmu. Włączony telewizor może powodować nie tylko zaburzenia snu i gorsze samopoczucia w trakcie dnia, ale również poważne konsekwencje zdrowotne. Część z nich omówiliśmy wyżej.

Dzieci a sen przy zapalonym świetle

Szkodliwość nocnej ekspozycji na światło dotyczy również dzieci. Choć włączona lampka nocna może dawać pozorne poczucie bezpieczeństwa, lepiej wykorzystać inne metody na uspokojenie najmłodszych. Szczególnie polecane są tradycyjne kołysanki lub czytanie bajek na dobranoc. Pozwoli dziecku wyciszyć się, a co za tym idzie, znacznie szybciej zasnąć. Na czas usypiania można ewentualnie zastosować lampę solną. Ma mniejszą jasność, przez co przeszkadza zdecydowanie mniej niż inne źródła emitujące światło.

Spanie w ciemności – podstawa zdrowego snu

W celu zmniejszenia negatywnych skutków oddziaływania sztucznego światła na organizm w nocy zaleca się spanie w jak najbardziej zaciemnionym pomieszczeniu. W naszym organizmie uwalniają się wtedy naturalne procesy takie jak wydzielanie melatoniny. Dzięki nim następnego dnia możemy się cieszyć dobrym samopoczuciem oraz doskonałą formą. Oprócz tego tuż przed snem powinniśmy znacznie ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło.

A co, jeśli nie jesteśmy w stanie zasnąć bez włączonego światła?

Jeśli sen w warunkach całkowitej ciemności jest dla nas czymś niewykonalnym, możemy spać przy lekkim oświetleniu. Należy jednak pamiętać, aby źródło światła znajdowało się jak najdalej się da od śpiącej osoby. Najlepiej, aby miało ono ciepły kolor np. pomarańczowy. Unikajmy światła zimnego oraz wspomnianego wielokrotnie niebieskiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[ Wszystkich ocen: 0; Średnia ocena: 0 ]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie oświetlenie do aneksu kuchennego?
Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do małego salonu połączonego z kuchnią?

Zamknij